Turecko bude chránit protiraketový štít NATO, rozhodla aliance

Tureckou hranici se Sýrií bude chránit protiraketový štít NATO. Rozhodli o tom ministři zahraničí Severoatlantické aliance. Rakety typu Patriot budou rozmístěny na východě Turecka. Střely mají chránit 900 kilometrů dlouhou turecko-syrskou hranici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údržba odpalovacího zařízení

Údržba odpalovacího zařízení | Foto: GlobalSecurity.org

Turecko se cítí být ohroženo sousední Sýrií, kde už více než rok a půl zuří občanská válka. Do Turecka také dopadlo několik minometných střel, které zabily civilisty.

Střely byly vypálené z táborů obou znesvářených stran na syrské straně. Nebyl to zřejmě záměr, ale oblast, kterou syrští povstalci obsadili, je hustě obydlená a místy se nachází přímo na hranici. Bylo tak jen otázkou času, kdy nějaká střela během bojů mezi vládou a rebely zasáhne i turecké území.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozmístění raket Patriot na hranici Turecka a Sýrie komentovali blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček a zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

V posledních dnech jsou sice největší boje v Sýrii hlášeny z okolí Damašku, z dlouhodobého hlediska jsou však ohniska konfliktu na severu a severozápadě země, tedy v oblasti, kde se Sýrie dotýká jednak Turecka a také u Libanonských hranic.

Včera například došlo na hranicích Sýrie s Libanonem k ozbrojené potyčce mezi libanonskou armádou a syrskými povstalci, kteří odmítli zastavit a nechat se zkontrolovat.

Ankara se bojí, aby se konflikt ze Sýrie nepřelil do Turecka. Syrská armáda má arzenál balistických raket, které můžou nést chemické a biologické zbraně a Turci prý chtějí být připraveni pro všechny případy.

Spojené státy Americké i NATO varují Asadův režim před použitím chemických zbraní. Tyto obavy se prvně objevily už v létě. Už tehdy to vedlo k obavám, že budou použity. Izrael byl připraven se podílet na jejich zajištění, nakonec to však bylo izraelskou armádou vyhodnoceno tak, že se syrská vláda snaží dostat zbraně do bezpečí. Nyní západní tajné služby zaznamenaly pohyb kolem zbraní znovu.

V souvislosti s tímto rizikem také vyslala česká armáda v říjnu pět svých specialistů na chemické zbraně do Jordánska. Jordánci se pro tuto eventualitu měli následně školit v České republice.

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák se domnívá, že rozmístění raket Patriot na turecké hranici je důležitý a vhodný krok.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen během jednání v Bruselu 4. prosince 2012. | Foto: Reuters

„Důležité je to proto, že na turecké území už několikrát syrské granáty dopadly – asi to byla opravdu náhoda – ale kdyby náhodou Sýrie sáhla k tomu, že by odpalovala rakety, je důležité, aby Turecko proti nim mělo adekvátní obranu,“ řekl Slezák. Patrioty by podle něj mohly Turecku dodat klid.

Vodné je to podle něj proto, že Turecko je členem NATO, kde platí, že když je jedna země v ohrožení, ostatní jí mají pomoci.

Snahou Sýrie ani Turecka však podle Slezáka rozhodně není vzájemná válka. Případné použití chemických zbraní na syrské straně by tak bylo zřejmě namířeno proti povstalcům.

Od USA i NATO zaznělo, že použití chemických zbraní by nezůstalo bez odezvy. Slezák se pokusil nastínit, jak by mohlo vypadat případné zabavení chemických zbraní, pokud by k němu nakonec mělo dojít. Provedli by ho nejspíše vojáci NATO, nebo vojáci ze zemí sousedících se Sýrií, například z Jordánska. Ti by se pokusili obsadit objekty, v nichž chemické zbraně jsou. Má to však svá úskalí, a to nejen čistě vojenská.

„Zaprvé objektů je sedmdesát a bylo by obtížné je obsadit a zadruhé, kdo se těch objektů zmocní, tak je podle příslušné ženevské konvence povinen zajistit bezpečné zlikvidování zbraní. A to by se protáhlo na několik let a bylo by to velice drahé,“ uzavřel Slezák

Syrský prezident Asad prý tuší svůj konec. Spekulace zní i z Ruska

Číst článek

S rozmístěním raket NATO na turecké hranici nesouhlasí Rusko. V oblasti by prý došlo k narušení rovnováhy, která může vést k ozbrojenému konfliktu. Už dříve se proti vyslovil i Írán. Turecko ujišťovalo, že střely Patriot nepoužije k útočným akcím.

Rakety Patriot jsou obrané zbraňové systémy s doletem jen 20 km. Jsou to mobilní rakety umístěné na nákladních autech, které jsou schopné velmi úspěšně zaměřit a ve vzduchu likvidovat nepřátelské balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.

Americká armáda je má ve výzbroji už od roku 1984, osvědčily se třeba v 1. válce v zálivu. V Evropě je má Německo, Nizozemí, Polsko a Řecko. V Turecku se budou rozmísťovat rakety z Německa a Nizozemí.


Zvětšit mapu

Břetislav Tureček, Silvie Třeslínová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme