Turecko čeká divoký víkend na pozadí voleb a přílivu syrských uprchlíků

Předvolební kampaň v Turecku vrcholí. Už po víkendu bude země na pomezí dvou kontinentů znát nové politické vedení pro následující roky. Turecko je ale v hledáčku světových médií také v souvislosti s rostoucím napětím v sousední Sýrii a s přílivem tamních uprchlíků před režimem prezidenta Bašára Asada do této země. Přitom Turecko musí zažehnávat i domácí napětí, a to kvůli nespokojeným, i když zatím poměrně klidným, Kurdům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie Turecko protest

Sýrie Turecko protest | Zdroj: Reuters

Překvapivě je ovšem v kurdských oblastech před volbami klid. V poledne na hlavní páteční modlitbu se sice místní lidé sešli ne v mešitě, ale na náměstí, což si lze vykládat jako protestní akt, ale atmosféra není zdaleka tak zjitřená, jak se předpokládalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek sleduje turecké volby i to, jak si země poradí s přílivem syrských uprchlíků

Kurdům jde o to, aby do parlamentu prohlasovali co nejvíc svých zástupců a mohli se podílet na formě nové ústavy. Od té si v maximálním programu slibují autonomii území, v minimálním alespoň možnost používat vlastní jazyk ve školách.

Pokud se toto nesplní, tak není vyloučeno, že se Turecko dožije „kurdského léta“, jak o tom sami zástupci kurdské menšiny v Turecku mluví jako o paralele arabského jara - vzbouření nespokojených občanů. Navíc 15. června vyprší klid zbraní, které radikální skupiny turecké vládě přislíbili.

Do jisté míry podobné nepokoje donutily sousední syrský režim k represím vůči protestujícím, který má za následek útěk tisíců lidí ze Sýrie právě do Turecka.

Uprchlíci mluví o tom, že město Džísr aš-Šughúr při hranici s Tureckem je v obklíčení syrské armády. Právě tam vojenské jednotky potíraly odpor místních obyvatel proti Asadově vládě s nasazením dokonce i tanků. Vláda zásah obhajovala tím, že tamní obyvatelé v uplynulých dnech zabili desítky příslušníků bezpečnostních jednotek.

Lidé prchají do Turecka s tím nejnutnějším, co byli schopni vzít. Stanové město, které vyrostlo v městě Yayladagi je plné. Uvažuje se o zřízení dalšího záchytného tábora.

Turecká vláda se k uprchlíkům staví vstřícně. Premiér Turecka Recep Tayyip Erdogan sice dlouho stál za politikou syrského prezidenta Asada, nicméně v posledních dnech vyzýval, aby nepoužíval násilí na svém lidu.

Teď Turecko jednoznačně stojí na straně těch, kteří násilí v Sýrii odsuzují. Turecko nebude uzavírat hraniční přechody a je připraveno syrské uprchlíky na svém území přijmout.


Lokace příhraničního uprchlického tábora Yayladagi

Jaromír Marek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme