Zmizení saúdskoarabského novináře: Turci prohledali rezidenci konzula, USA chtějí nahrávku výslechu

Tým tureckých vyšetřovatelů po devíti hodinách ukončil prohlídku saúdskoarabského konzula v Istanbulu v souvislosti s pohřešovaným opozičním saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášakdžím, který je nezvěstný od návštěvy konzulátu. Americký prezident Donald Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují.

Ankara/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým tureckých vyšetřovatelů po devíti hodinách ukončil prohlídku saúdskoarabského konzula v Istanbulu v souvislosti s pohřešovaným opozičním saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášakdžím.

Tým tureckých vyšetřovatelů po devíti hodinách ukončil prohlídku saúdskoarabského konzula v Istanbulu v souvislosti s pohřešovaným opozičním saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášakdžím. | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Turecká média s odvoláním na vládní zdroje uvedla, že Turecko má k dispozici zvukový záznam, který zachytil výslech a vraždu Chášakdžího.

Saúdskoarabský novinář údajně umíral sedm minut. Turci prohledávají dům konzula

Číst článek

Nahrávka vznikla prostřednictvím chytrých hodinek, které měl novinář na ruce a které poté data odeslala přes internetové úložiště do mobilního telefonu zanechaného u jeho přítelkyně. Ta na něj před konzulátem čekala a také ho jako pohřešovaného nahlásila.

Turečtí vyšetřovatelé již se souhlasem Rijádu, který odpovědnost za Chášakdžího zmizení odmítá, prohledali konzulát a ve středu vstoupili i do rezidence konzula, který mezitím odcestoval do Saúdské Arábie.

‚Je to jako s Kavanaughem.‘ Trumpovi vadí presumpce viny v případě saúdskoarabského novináře

Číst článek

Na konzulát se Turci znovu vrátili a podle svědků prohlídku ukončili ve čtvrtek nad ránem. Agentura Reuters napsala, že s sebou měli reflektory k osvícení zahrady diplomatického úřadu a že prohledali také konzulární vozidla.

Kauze se věnují také Spojené státy, které vnímají případ velmi vážně, což dokládá fakt, že Trump do Saúdské Arábie a Turecka vyslal ministra zahraničí Mikea Pompea. Trump nicméně dodal, že do regionu neodcestovali zástupci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), neboť Chášakdží nebyl americkým občanem.

Trump také varoval před rychlým vyvozováním závěrů. V této souvislosti přirovnal odsuzování Saúdské Arábie k soudci Nejvyššího soudu USA Brettu Kavanaughovi, který během potvrzovacího procesu v Senátu čelil obviněním, že se jako student dopustil sexuálního útoku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme