Turecko chce bližší spolupráci s Evropskou unii

Turecko bude připravené vstoupit do Evropské unie nejpozději začátkem roku 2014. Prohlásil to hlavní turecký vyjednavač s EU Egemen Bagis při své návštěvě Bratislavy. Turecko ale podle něj očekává vstřícnější postoj evropských zemí, než s jakým se doposud setkávalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko a EU | Foto: Julie Urbišová

Větší spolupráce v boji proti terorismu nebo zmírnění vízové povinnosti v Schengenu. To všechno by si přál hlavní turecký vyjednavač s EU Egemen Bagis pro svou zemi.

Před novináři řekl, že Turecko plní své závazky vůči unii, ale Evropa nedostatečně reaguje. Bagisovi se nelíbí například to, že Evropská unie nezve Turecko na summity, kde se projednávají důležitá témata.

Nespokojený je turecký vyjednavač i s vízovou povinností v Schengenu pro Turky. Podle něj by měly platit jiné podmínky pro zemi, která vede s Evropou 60 procent všech svých obchodů.

EU zahájila přístupové rozhovory s Tureckem před pěti lety. Od té doby Turecko pravidelně kritizuje za pomalou práci na reformách nebo za nedodržování práv národnostních a náboženských menšin.

Martin Hromádka, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme