Turecko chce plnoprávné členství v EU

Turecký premiér žádá plnohodnotné členství své země v Evropské unii. Recep Tayyip Erdogan to řekl těsně před návštěvou německé kancléřky v Ankaře. Právě Angela Merkelová zastává názor, že by mělo Turecko získat pouze status privilegovaného partnerství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Istanbul | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Šéfka spolkové vlády chce během nadcházející návštěvy Turecka jednat o alternativách k plnohodnotnému členství v unii. Turecký premiér ale takovéto zacházení se svou zemí v týdeníku Die Zeit označil za „nekorektní.“

„Pro Turecko by bylo velkou chybou, kdyby na takovou úvahu přistoupilo,“ uvedl Erdogan, podle něhož unijní smlouvy ani pojem „privilegovaného partnerství“ neznají.

I Erdoganovy další výroky pro Die Zeit naznačují, že jednání s Angelou Merkelovou může být značně napjaté. Předseda turecké vlády třeba žádá zavedení dvojího občanství pro turecké občany žijící trvale v Německu. Pro posílení tureckého „elementu“ ve Spolkové republice pak navrhuje zřízení tureckých gymnázií.

Jiří Hošek, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme