Turecko chystá diplomatickou ofenzívu proti Izraeli

Vztahy Turecka a Izraele se nadále zhoršují a Turecko nyní chystá diplomatickou ofenzívu proti Izraeli. S odvoláním na diplomatické zdroje to uvádí izraelský deník Ha’arec. Izrael se totiž definitivně odmítl omluvit za loňský krvavý zásah proti flotile plující do Gazy. Izraelci tehdy zabili devět Turků. Turecký premiér Erdogan už řekl, že bez omluvy nemůže Izrael doufat ve zlepšení vzájemných vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při izraelském zásahu na turecké lodi Mavi Marmara (na snímku) zahynulo devět lidí | Zdroj: ČTK

Podle Ha’arecu se Ankara nejspíš obrátí na mezinárodní justici a rodiny zabitých aktivistů se budou domáhat odškodění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztazích Izraele a Turecka mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Turečtí aktivisté loni násilně bránili izraelským vojákům v obsazení své lodi v mezinárodních vodách a Izraelci je postříleli. Už příští týden by mohla být zveřejněna vyšetřovací zpráva OSN o celém incidentu.

Podle úniků do izraelského tisku se mezinárodní experti shodli, že Izrael má právo prosazovat námořní blokádu Gazy. A to i v mezinárodních vodách. Zároveň prý ale potvrdili, že Izrael použil proti civilní flotile nepřiměřenou sílu, což dlouhodobě tvrdí Turecko.

Turci navíc tvrdí, že i blokáda Gazy je neoprávněná a nemá oporu v mezinárodním právu.

Tým OSN dokončil zprávu už na jaře. Zveřejnění ale odkládal v marné naději, že Turecko a Izrael do té doby urovnají své vztahy. Také Američané na Izraelce naléhali, aby se omluvili.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme