Plné členství v EU je stále naším cílem, prohlásil Erdogan v Bulharsku. Tusk doufá v obnovení dialogu

Pro Turecko zůstává plné členství v Evropské unii strategickým cílem. Prohlásil to v pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v bulharské Varně před svou večerní schůzkou s vrcholnými představiteli EU. Šéf Evropské rady Donald Tusk před pracovní večeří uvedl, že doufá ve znovuobnovení dialogu s Ankarou.

Varna (Bulharsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, bulharský premiér Bojko Borisov, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na setkání v Bulharsku | Zdroj: Reuters

„Budeme pokračovat v cestě k naplnění našeho cíle, kterým je plné členství v EU,“ sdělil Erdogan novinářům před schůzkou, jíž se účastní také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a bulharský premiér Bojko Borisov za zemi, která nyní EU předsedá.

Hrozí dobytému Afrínu etnické čistky? Jestli Turci potáhnou dál na východ, mohou tvrdě narazit

Číst článek

Vztahy EU a Turecka byly v předchozích měsících napjaté. Například Juncker loni v září v Evropském parlamentu řekl, že Turecko se v dohledné době nestane členem EU a že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě mílovými kroky. Naopak Erdogan loni několikrát prohlásil, že Ankara se bez unie obejde.

Bulharský premiér Borisov v pondělí uvedl, že dobré vztahy s Tureckem jsou důležité pro zvládání přílivu migrantů, který v posledních letech působil EU značné problémy. Právě díky migrační dohodě s Ankarou z března 2016 se podařilo zastavit masový příliv běženců z Blízkého východu do Evropy přes Balkán. EU za to Turecku slíbila finanční pomoc a bezvízový styk podmíněný splněním několika kritérií. Ty podle Bruselu zatím Ankara nesplnila.

Turecko jedná o vstupu do EU už od října 2005, rozhovory ale dlouhodobě stagnují zejména kvůli výhradám EU k dodržování svobody slova v Turecku a autoritářskému způsobu vlády prezidenta Erdogana.

Erdogan se naposledy sešel s Junckerem a Tuskem loni v květnu v Bruselu, kde byl turecký prezident na setkání politických špiček NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme