Turecko dodržuje tradiční připomínku Atatürkovy smrti

Letos, tak jako každoročně 10. listopadu, se v Turecku na minutu zastavil čas. Toho dne v roce 1938 zemřel zakladatel tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk. Turci jeho smrt uctívají minutou ticha, následují i další připomínkové akce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk | Foto: Julie Urbišová

Přesně v 9.05 se zastaví čilý shon, řidiči vypínají motory aut a staví se do pozoru. Stejně tak v obchodech, kavárnách, školách. Nad jinak chaotickým Tureckem v tuto minutu zavládne obdivuhodná morálka.

„Dokud bude existovat svobodné Turecko, vždycky budeme 10. listopad uctívat. Atatürk vykonal pro naši zemi nezapomenutelnou práci. Vytvořil moderní stát a společnost, která vystřídala dobu temna na konci Osmanské říše. Přinesl do země evropského ducha,“ říká Kásm na cestě se synem do školky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Julie Urbišové přibližuje tradiční minutu ticha, kterou Turci drží 10. listopadu za Atatürka

„Měl by být příkladem pro mladé lidi, kteří by měli studovat jeho ideje, být modernější a snažit se pro zemi něco udělat,“ tvrdí Durdáne, která právě uctila Atatürkovu památku.

Kult Atatürkovy osobnosti připomínají jak mauzoleum v Ankaře z roku 1953, tak i nespočet soch ve všech koutech Turecka.

Součástí připomínek Atatürkovy smrti je například i běžecký závod pod jeho jménem v Ankaře nebo setkání členů cyklistické organizace z celého Turecka u mauzolea.

První turecký prezident zemřel v Istambulu v roce 1938 v sedmapadesáti letech. Dnes zamlčovanou příčinou smrti bylo selhání jater. Jeho náklonnost k alkoholu, především k turecké tradiční rakiji však byla známá.

Atatürk vytvořil převratné reformy, jako zavedení latinky, volebního práva pro ženy, změnu kalendáře z muslimského na křesťanský nebo nařízení, aby se lidé oblékali po evropsku.

Lucie Maňourová, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme