Turecko dodržuje tradiční připomínku Atatürkovy smrti

Letos, tak jako každoročně 10. listopadu, se v Turecku na minutu zastavil čas. Toho dne v roce 1938 zemřel zakladatel tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk. Turci jeho smrt uctívají minutou ticha, následují i další připomínkové akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mustafa Kemal Atatürk | Foto: Julie Urbišová

Přesně v 9.05 se zastaví čilý shon, řidiči vypínají motory aut a staví se do pozoru. Stejně tak v obchodech, kavárnách, školách. Nad jinak chaotickým Tureckem v tuto minutu zavládne obdivuhodná morálka.

„Dokud bude existovat svobodné Turecko, vždycky budeme 10. listopad uctívat. Atatürk vykonal pro naši zemi nezapomenutelnou práci. Vytvořil moderní stát a společnost, která vystřídala dobu temna na konci Osmanské říše. Přinesl do země evropského ducha,“ říká Kásm na cestě se synem do školky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Julie Urbišové přibližuje tradiční minutu ticha, kterou Turci drží 10. listopadu za Atatürka

„Měl by být příkladem pro mladé lidi, kteří by měli studovat jeho ideje, být modernější a snažit se pro zemi něco udělat,“ tvrdí Durdáne, která právě uctila Atatürkovu památku.

Kult Atatürkovy osobnosti připomínají jak mauzoleum v Ankaře z roku 1953, tak i nespočet soch ve všech koutech Turecka.

Součástí připomínek Atatürkovy smrti je například i běžecký závod pod jeho jménem v Ankaře nebo setkání členů cyklistické organizace z celého Turecka u mauzolea.

První turecký prezident zemřel v Istambulu v roce 1938 v sedmapadesáti letech. Dnes zamlčovanou příčinou smrti bylo selhání jater. Jeho náklonnost k alkoholu, především k turecké tradiční rakiji však byla známá.

Atatürk vytvořil převratné reformy, jako zavedení latinky, volebního práva pro ženy, změnu kalendáře z muslimského na křesťanský nebo nařízení, aby se lidé oblékali po evropsku.

Lucie Maňourová, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme