Turecko drží třídenní státní smutek za oběti útoků v Ankaře

Turecko se pomalu vzpamatovává ze sobotních útoků, při kterých zemřelo nejméně 95 lidí. V celé zemi ode dneška platí třídenní státní smutek. V Ankaře si oběti přišly připomenout tisíce lidí, řada z nich s protivládními transparenty. Kdo za atentátem stojí, stále není jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postarší žena s květinami stojí před příslušníky turecké policie v Ankaře, kde si lidé připomněli oběti sobotního útoku | Zdroj: Reuters

Dvě exploze před budovou vlakového nádraží si oficiálně vyžádaly 95 obětí, podle opozice je však mrtvých možná až 128. Zraněných je 246.

Útok byl nejhorším svého druhu v Turecku za posledních nejméně 20 let.

Premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že se zatím podařilo identifikovat 52 obětí, včetně jednoho sebevražedného atentátníka – muže zhruba ve věku 25 až 30 let.

Vláda oznámila, že má přesvědčivé důkazy o tom, že výbuchy v davu, který se scházel k pochodu za mír mezi vládou a kurdskými separatisty, způsobili celkem dva sebevražední atentátníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Turecku po atentátu v Ankaře přiblížil redaktor Matěj Štýs

Jaké byly jejich motivace, zatím jasné není. „Mnoho lidí si myslí, že výbuchy zorganizovala kurdská strana PKK. Nejpravděpodobnější ale je, že útok připravil Islámský stát, nebo jiná radikální skupina,“ poznamenal bezpečnostní analytik Ersel Aydinli z Bilkentovy univerzity v Ankaře.

Kurdskou stranu pracujících (PKK) mezi možnými organizátory útoku zmiňoval například premiér Davutoglu, na druhou stranu i vláda čelí nařčení, že má na neštěstí podíl.

Už včera proti vládě demonstrovaly tisíce lidí v Istanbulu, přičemž došlo i na střety s policií.

Lidé při protestech v Istanbulu obviňovali vládu z odpovědnosti za atentát v Ankaře

Číst článek

Lidé v centru Istanbulu demonstrovali proti sobotním útokům v Ankaře | Foto: ČTK/AP

Ty jsou naplánované na 1. listopadu. Šéf HDP Selahettin Demirtas do té doby zrušil všechny mítinky své strany.

Erdogan odmítl, že by vláda nebo on sám jakoukoli vinu nesli. Ve svém prohlášení označil útok za ohavný, odsoudil ho a uvedl, že pachatelé se pokoušejí zasít svár mezi jednotlivé složky společnosti.

Anna Kottová, Matěj Štýs, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme