‚Za to, co se stalo, může jen politika.‘ Běžní Turci zatím propad liry nepociťují, pro turisty je levno

Turecko zakáže dovoz americké elektroniky. Prezident Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že Turci budou namísto iPhonů používat třeba Samsungy. Opatření má být odvetou za americké zvýšení cel na dovoz tureckého hliníku a oceli. Právě obchodní válka Washingtonu částečně stála za víkendovým pádem liry. Turecká měna ale od pondělka znovu posiluje a odvrací tak obavy z úplného kolapsu. Jak ekonomické tahanice vnímají lidé v Turecku?

Od zpravodaje z místa Instanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Teď už šly ceny trochu nahoru. Jak je drahý dolar a euro, a také zlato, zdražuje se pak všechno. Tuhle tašku jsem kupoval včera za 200 lir, dneska je už za 250. A přitom je to turecký výrobek.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Štěpána Macháčka z istanbulského tržiště

Mehmet prodává cestovní tašky už 40 let. Má krámek na istanbulském Velkém bazaru. Stýská si po časech, kdy u něho nakupovali hlavně evropští turisté. „Dřív jezdilo hodně lidí z Evropy, z Německa, usmívali se, dobře nakupovali. Ale už pět let jezdí Evropané málo. Teď jezdí hlavně Arabové, Pákistánci, Íránci, a s těmi není žádný byznys.“

Za rohem u směnárníka je fronta, lidé si fotí na mobil aktuální kurz. Pečlivě srovnávají nabídky různých směnáren. „Dneska lira zase trošku posílila. Ale turecká ekonomika na tom není dobře,“ říká Mehmet, a poté významně sníží hlas: „Vláda dělá špatnou politiku. A není tu demokracie, to je problém. V posledních šestnácti letech to není dobré.“

Dramatický propad liry zatím postihl běžné Turky poměrně málo. Růst cen ale zřejmě brzy přijde a lidé to očekávají každým dnem. „Zatím máme stejné ceny, ale co bude dál, to nevím. My obchodujeme v lirách, takže nás se to tolik netýká,“ vysvětluje Vali, který prodává na bazaru orientální lampičky z barevných sklíček.

Poškozená ekonomika i zvýšení amerických cel. Turecká lira zažila největší propad v historii

Číst článek

K vládě je méně kritický zřejmě i proto optimističtější: „Ostatní ceny se zatím také moc nezvedly. My svou zemi milujeme, nebudou žádné problémy, nebojte. Za to, co se stalo, může jen politika, není to normální,“ souhlasí Vali s vládou v tom, že za problémy může zahraniční spiknutí.

Situace je každopádně příznivá pro turisty. Ti z bohatších zemí si to ale moc neuvědomují.

„Je to tu určitě levnější než u nás v Belgii,“ směje se Aurora, která je v Istanbulu s kamarádkou, „ale ceny jsem nijak nesledovala, nevím, jestli šly nahoru nebo dolů. Samozřejmě na turistických místech je to vždycky dražší, než jinde.“

Ale například oblíbený istanbulský sendvič s pečenou makrelou přišel ještě před měsícem v přepočtu asi na 50 korun. Dneska ho lze pořídit za 35.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme