Erdogan je po uplynutí příměří připraven obnovit boje. Očekává, že USA nepoužijí zdržovací taktiku

Turecko očekává, že Spojené státy dodrží slib a nepoužijí zdržovací taktiku, aby donutily Ankaru pozastavit operaci na severovýchodě Sýrie. Pokud se kurdští bojovníci z oblasti nestáhnou do pěti dnů, jak bylo dohodnuto, obnoví Turecko boje. Podle agentury Reuters to v neděli řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara / Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příměří bylo vyhlášeno ve čtvrtek večer a má platit 120 hodin, tedy do úterního večera. | Zdroj: Reuters

Ankara a Washington se ve čtvrtek dohodly na pětidenním příměří v severovýchodní Sýrii. To má umožnit kurdským milicím YPG, aby se z oblasti stáhly dál do syrského vnitrozemí. Ankara kurdské bojovníky z YPG považuje za teroristy.

Turecko tvrdí, že cílem operace, kterou zahájilo 9. října, je vytlačit ze syrského pohraničí oddíly YPG a zřídit bezpečnou zónu pro syrské uprchlíky, kteří jsou nyní v Turecku.

Na hranici se Sýrií zastřelili Kurdové tureckého vojáka, oznámila Ankara. Příměří dodrží

Číst článek

Oddíly YPG patří k arabsko-kurdské koalici SDF. Ta v neděli oznámila, že stáhla své bojovníky z hraničního města Rás al-Ajn, jak bylo dohodnuto. „Ve městě už žádné bojovníky nemáme,“ uvedl mluvčí SDF Kino Gabriel. Nyní by se podle plánu měli bojovníci stáhnout 30 kilometrů od hranice v 120kilometrovém pásu mezi Rás al-Ajnem a Tall Abjadem.

Příměří bylo vyhlášeno ve čtvrtek večer a má platit 120 hodin, tedy do úterního večera. Kurdové se podle něj mají stáhnout z pohraničního pásma, kde chce Turecko zřídit bezpečný prostor pro přesídlení syrských uprchlíků ze svého území. Příměří je označováno za nestabilní, boje v původním rozsahu ale zatím obnoveny nebyly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme