‚Zcela nepřípustné.‘ Turecko kritizuje výzvu k pozastavení jednání o vstupu země do EU

Turecko ve čtvrtek kritizovalo zahraniční výbor Evropského parlamentu, který ve středu Evropskou komisi a unijní státy vyzval, aby pozastavily přístupová jednání s Ankarou. Výbor přitom v případě Turecka poukazoval na nerespektování lidských práv, občanských svobod, ovlivňování soudnictví a územní spory s Kyprem a dalšími sousedními zeměmi.

Istanbul / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská vlajka na pozadí vlajek členských států Evropské unie (ilustrační foto) | Zdroj: Evropský parlament

„Je zcela nepřípustné, že se v nezávazném návrhu vyzývalo k úplnému pozastavení našich přístupových jednání s EU,“ uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy. „Očekáváme, že budou provedeny potřebné opravy a konečná zpráva bude realističtější, nestranná a povzbudivější. Jen takovou zprávu vezme naše země v potaz,“ dodal.

‚Stále nás nechávají čekat.‘ Erdogan plánuje referendum, zda usilovat o členství v Evropské unii

Číst článek

Ankara tvrdí, že členství v EU patří mezi její hlavní priority. Přístupová jednání byla zahájena v roce 2004, ale postupovala pomalu a několik let stagnují.

„Očekávám, že valná většina Evropského parlamentu bude za dva týdny hlasovat pro pozastavení přístupových jednání s Tureckem, stejně jako učinil zahraniční výbor EP,“ napsala na twitteru zpravodajka EP pro Turecko Kati Piriová.

Turecko pokračuje v tažení proti stoupencům Fethullaha Gülena, vydalo zatykače na 1112 lidí

Číst článek

V říjnu turecký prezident Recept Tayyip Erdogan řekl, že zvažuje vypsání referenda o tom, zda v přístupových jednáních vůbec pokračovat. Celý proces podle něj zdržují předsudky vůči muslimům, napsala agentura Reuters.

‚Oslabování demokracie‘

„K porušování lidských práv a zatýkání novinářů dochází (v Turecku) takřka denně a demokracie i právní řád jsou v zemi čím dál víc oslabovány,“ uvedla členka zahraničního výboru Evropského parlamentu Marietje Schaakeová.

„To spolu s ústavními změnami vstup Turecka do Evropské unie v tento okamžik znemožňuje. Poselství (Evropskému) parlamentu je zcela jasné. Vyvozujeme důsledky z Erdoganovy autoritářské vlády,“ stojí v dokumentu zahraničního výboru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme