Turecko, Francie a Německo rýsují budoucnost islámské země v EU

O spolupráci a budoucím členství Turecka v Evropské unii dnes v Berlíně jednají šéfové států a vlád Turecka, Německa a Francie. K třístranném u setkání dochází v rámci pravidelného zasedání německou-francouzské ministerské rady. Nezanedbatelnou součástí agendy bude obchodní výměna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: ČTK

Turecko je významným obchodním partnerem Evropské unie. Konkrétně hodlá nakoupit 36 evropských Airbusů v celkové hodnotě téměř tří miliard eur. Souvislost s oficiálním zahájením přístupových jednání mezi unií a Ankarou se ale rozhodně popírá.

Kancléř Schröder nicméně užívá ekonomické faktory jako hlavní argument pro přijetí této převážně muslimské země na rozhraní Evropy a Asie do EU. Konzervativní opozice naopak upozorňuje na stav lidských práv.

Od roku 1999 nejčastěji žádali v Německu o politický azyl právě turečtí občané, bylo jich na deset tisíc. Evropský soud pro lidská práva pak vynesl jen v loňském roce 76 rozsudků proti Turecku, převážně v souvislosti s porušováním lidských práv kurdské menšiny.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme