Turecký soud zamítl žádost na proměnu chrámu Hagia Sofia v mešitu

Turecký nejvyšší soud zamítl požadavek náboženské skupiny, aby se z istanbulského chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia) opět stala mešita. Informovala o tom turecká státní agentura Anadolu. Původně byzantský chrám byl mešitou do 30. let minulého století, kdy z něj tehdejší vůdce Mustafa Kemal Atatürk udělal muzeum.

Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byzantský chrám Hagia Sofia. Loni tu nebylo k hnutí a turisté stáli hodinové fronty na vstup do památek, teď je tu volno

Chrám Hagia Sofia v Istanbulu. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Soud žádost zamítl z technických důvodů. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že požadavek přišel od skupiny a nikoliv od jednotlivce.

Monumentální chrám postavený v 6. století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole Turky v roce 1453. Za laického režimu Mustafy Kemala Atatürka byl odsvěcen a v roce 1935 otevřen jako muzeum, které nyní ročně navštíví přes tři miliony turistů. Od roku 1985 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Již několik let se objevují v médiích volání některých oficiálních představitelů, aby byl chrám Hagia Sofia opět změněn na mešitu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v chrámu v březnu pronesl modlitbu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme