Turecko hlásí třetí úmrtí s příznaky ptačí chřipky

Pravděpodobně této chorobě podlehla jedenáctiletá dívka z východního Turecka, jejíž dva sourozenci na stejnou chorobu zemřeli dříve. V nemocnici s podobnými příznaky leží ještě jejich šestiletý bratr. Rodina žije v odlehlé zemědělské oblasti východního Turecka při hranicích s Arménií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

veterinář dezinfikuje kola | Zdroj: ČTK

Pokud mezinárodní testy prokážou, že sourozenci zemřeli skutečně na ptačí chřipku, půjde o první lidské oběti viru mimo jihovýchodní Asii a Čínu, kde mu od roku 2003 podlehlo přes 70 lidí. Rodina zemřelých sourozenců držela kuřata pro vlastní potřebu a vzala je domů, když se v noci venku ochladilo. Drůbež, která přesto onemocněla, byla v domácnosti zaříznuta a snědena. Podle agentury AP si děti také hrály s hlavami zabitých kuřat.

Evropská unie neplánuje žádná zvláštní opatření kvůli ptačí chřipce v Turecku - Evropská komise čeká, až specializovaná laboratoř v Británii prokáže, zda lidé v Turecku zemřely na smrtící typ viru H5N1 nebo jiný podkmen viru této choroby.

Do východního Turecka už dorazil společný tým odborníků Unie a Světové zdravotnické organizace, aby situaci prozkoumal přímo v místě, kde k nákaze došlo. Mluvčí komise Michael Mann říká, že další akce nejsou zatím třeba: "Jsme si jisti, že opatření, která už byla zavedená jsou dostatečná - řekl Mann v odkazu na zákaz dovozu živé drůbeže a drůbežích výrobků z Turecka do Unie zavedený v říjnu." Všechno maso, které je zakoupené v Evropě se může jíst - ujišťuje komise.

Podle dosavadních informací by mohlo být virem nakaženo dalších devět lidí. Jak v televizi CNN vysvětlila Christine McNabová ze Světové zdravotnické organizace, tým odborníků má jednoznačný úkol: "Nyní je důležité vyloučit případná rizika pro Evropu. Například hlavní riziko viru H5N1 souvisí s blízkým kontaktem s nakaženou drůbeží, třeba s jejími výkaly. Domníváme se , že takto tomu bylo i v tomto případě."

Milan Kopp, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme