Nový starosta Istanbulu se neobejde bez podpory vládní Erdoganovy strany

Nový starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí. Z 39 čtvrtí největšího tureckého města jich vládní Strana spravedlnosti a rozvoje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kontroluje 25, napsala v pondělí agentura AP.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imamoglu se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí a radních - bez nich neprotlačí ani svou agendu, ani svůj rozpočet. (ilustrační foto) | Foto: HUSEYIN ALDEMIR | Zdroj: Reuters

Istanbul, obchodní s kulturní centrum země, vytváří bezmála třetinu HDP Turecka. Místní správa hospodařila minulý rok s rozpočtem 8,8 miliardy dolarů (197,6 miliardy korun).

Opoziční kandidát Imamoglu opět vyhrál volby starosty Istanbulu, soupeř už mu pogratuloval

Číst článek

Imamoglu chce pomoci čtvrtině místního obyvatelstva, která žije v chudobě, zvětšit podíl městské zeleně a zarazit to, co nazval „hýřením“ veřejnými penězi vládní stranou.

Tvrdí, že radní z Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje, peníze z městského rozpočtu užívali k udílení výhodných smluv firmám blízkým vládě a k vlastnímu obohacování. Za svůj web například podle něj minulá radnice zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun). Strana tato tvrzení popírá.

Imamoglu se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí a radních - bez nich neprotlačí ani svou agendu, ani svůj rozpočet.

,Klacky pod nohy‘

„Strana spravedlnosti a rozvoje má nyní dvě možnosti. První z nich je samo sebou s Imamogluem spolupracovat, využít toho, že veřejně oznámil, že chce s prezidentem Erdoganem spolupracovat,“ hodnotí situaci Özgür Ünlühisariıkli, který řídí ankarskou pobočku americké organizace German Marshall Fund.

V opačném případě může vládní strana házet novému starostovi klacky pod nohy. Erdogan například může změnit zákony o místní správě a nynější pravomoci prvního muže Istanbulu převést na starosty městských částí, anebo na Ankaru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme