Turecká policie zatkla v Istanbulu 20 lidí. Podezírá je z plánování teroristického útoku

Turecká policie v neděli zatkla v Istanbulu dvě desítky lidí, většinou cizinců, které podezírá z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát. Informovala o tom agentura Anadolu s tím, že podle policie zadržení plánovali teroristický útok v Istanbulu kolem silvestrovské půlnoci. V Istanbulu je v neděli více policistů než loni na Silvestra, kdy při útoku na diskotéku terorista zabil 39 lidí.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko - policie | Zdroj: Reuters

Z dvaceti zatčených v Istanbulu bylo 15 cizinců, jejich národnost agentura Anadolu neuvedla. Dalších pět lidí bylo kvůli podezření z plánování útoku a napojení na Islámský stát (IS) zadrženo v Ankaře, kde šlo o tři Syřany, Iráčana a Čečence. V posledním týdnu pozatýkala policie v Istanbulu a Ankaře na 200 lidí podezřelých z plánování útoku v těchto dnech.

Turecko vyhlásilo amnestii pro všechny, kteří loni zasáhli proti údajným pučistům

Číst článek

V ulicích Istanbulu je v neděli nasazeno na 40 000 členů bezpečnostních složek, což je více než dvojnásobný počet oproti loňskému Silvestru. Někteří z policistů jsou v civilu a jsou maskovaní například jako prodavači pečených kaštanů či loterijních losů. Do pondělního dopoledne nesmí do centra nákladní auta.

Několik desítek lidí se v neděli sešlo v centru Istanbulu, aby si připomnělo oběti teroristického útoku z loňského Silvestra. Tehdy asi hodinu po půlnoci vnikl útočník do luxusního klubu Reina v evropské části Istanbulu, kde lidé slavili příchod nového roku.

Během zhruba sedmi minut vystřílel asi šest zásobníků a vypálil na 180 střel. Masakr nepřežilo 39 lidí, většina z nich byli turisté z blízkovýchodních zemí. Na 70 lidí utrpělo zranění.

Teroristovi, jímž byl čtyřiatřicetiletý Uzbek Abdulgadir Mašaripov, se v nastalém zmatku podařilo uniknout. Zadržen byl v Istanbulu v polovině ledna. Soud s ním začal 11. prosince, obžalováno bylo s ním 57 osob. Proces kvůli útoku, k němuž se přihlásil IS, má pokračovat 26. března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme