Turecko oficiálně odstoupilo od istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách. ‚Zklamání,‘ zní z USA

Turecko ve čtvrtek oficiálně odstoupilo od úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Krok opět hájil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož březnovým dekretem země od úmluvy odstoupila. V tureckých městech se uskutečnily proti odstoupení od úmluvy demonstrace s tisíci účastníků.

Ankara/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na vojenské přehlídce v ázerbájdžánském Baku | Foto: Murat Cetinmuhurdar/Presidential Press Office | Zdroj: Reuters

Turecké rozhodnutí znovu kritizovaly Spojené státy a OSN. Turecko tuto úmluvu Rady Evropy ratifikovalo v roce 2012 jako první z jejích signatářů.

„Někteří se snaží odstoupení od istanbulské úmluvy vykreslit jako krok zpět v našem boji proti násilí na ženách,“ řekl v Ankaře turecký prezident o úmluvě nazývané též podle místa, kde byla v roce 2011 poprvé otevřena k podpisu. „Náš boj ale nezačal s touto úmluvou a neskončí ani s naším odstoupením od ní,“ prohlásil Erdogan.

‚Stát nechrání dostatečně.‘ Turkyně opět protestovaly proti odstoupení od istanbulské úmluvy

Číst článek

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price označil rozhodnutí turecké vlády za hluboké zklamání. Podle něj se jedná o krok zpět ve snahách mezinárodního společenství potírat násilí na ženách. Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen vyzval tureckou vládu, aby své stanovisko přehodnotila.

Istanbulská konvence zavazuje státy, které ji ratifikovaly, k uzákonění opatření proti násilí na ženách a domácímu násilí. Odsuzuje například sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky či stalking. Zaručena má být podle ní rovnost genderová, rasová, národnostní i sociální.

Odstoupení Ankary od úmluvy kritizovaly v březnu a následujících měsících mimo jiné Spojené státy či Evropská unie. Minulý měsíc také komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová zaslala turecké vládě dopis, v němž vyjádřila obavy ohledně zesílení homofobní rétoriky některých tureckých činitelů. „Všechna opatření z istanbulské úmluvy posilují základy rodiny tím, že zaručují prevenci a boj proti hlavní příčině rozpadu rodiny, jímž je násilí,“ uvedla také Mijatovičová podle agentury Reuters.

Turkyně vyšly do ulic kvůli odstoupení od úmluvy o potírání násilí na ženách. Erdogan ji kdysi prosazoval

Číst článek

V březnu se proti odstoupení od úmluvy uskutečnily početné demonstrace. Protesty se v Ankaře, Istanbulu a dalších městech opakovaly i ve čtvrtek. Organizátorky míní, že stát ženy před násilím dostatečně nechrání, a obávají se, že odstoupení Turecka od této úmluvy situaci zhorší. „Budeme pokračovat v našem boji,“ řekla ve středu šéfka federace tureckých ženských asociací, jimž se ale soudně zastavit odstoupení od úmluvy nepodařilo. Turecká vláda trvá na tom, že ženy jsou dostatečně chráněny před násilím místními zákony.

Istanbulská úmluva, kterou podepsalo 45 států, z toho tři desítky ji dosud ratifikovaly, vyvolává v posledních letech v některých zemích silné emoce. Česko úmluvu podepsalo v roce 2016, ale zatím ji neratifikovalo. Například maďarský parlament loni vyzval tamní vládu, aby nepodnikala kroky k ratifikaci úmluvy. Též slovenský parlament konvenci loni odmítl; podle jejích místních kritiků je text v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme