Turecko je nezbytné pro zvládnutí uprchlické krize, EU ho podpoří až miliardou eur

Největšímu náporu uprchlíků čelí v současnosti Turecko. Do země už přišly přes dva miliony lidí převážně ze sousední, válkou zmítané, Sýrie. Evropská unie proto tento týden rozhodla, že zemi podpoří až jednou miliardou eur, aby jí pomohla příliv utečenců zvládnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci

Uprchlíci | Foto: Kerstin Joensson | Zdroj: ČTK

Asi jen čtvrt milionu z uprchlíků, kteří přijdou do Turecka, najde útočiště v místních uprchlických táborech, ostatní se snaží dostat dále do Evropy.

I proto sází Brusel na spolupráci s Tureckem při snahách o řešení uprchlické krize v EU.

„Turecko je klíčová součást toho, aby Evropská unie byla schopná efektivně vyřešit současné potíže. Je nezbytné, aby EU spolupracovala ruku v ruce s Tureckem na zvládnutí krátkodobých příčin i dlouhodobých výzev,“ řekl Českému rozhlasu Simon Mordue z Evropské komise.

Turecko už delší dobu působí jako nárazníková zóna, kde uprchlíci získávají ubytování i pomoc.

„Potřebujeme s ním spolupracovat také proto, aby odfiltrovalo ekonomické migranty z toho množství uprchlíků, kteří v Turecku jsou a stále tam přicházejí,“ dodává Mordue.

O společném postupu při řešení migrační krize by měl na počátku října v Bruselu jednat turecký prezident. Země už na zvládnutí migrační vlny vynaložila 8 miliard eur.

„Jsme přesvědčeni, že Turecko má zájem s námi spolupracovat, už nyní je to součástí našich debat o liberalizaci vízového styku. Část otázek, které musí Turecko vyřešit, souvisí právě s lepším zvládáním uprchlické krize,“ podotýká úředník Evropské komise.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme