Turecko je stát, kde vládne právo, řekl Erdogan a požaduje po USA obnovení vydávání víz

Turecko žádá Spojené státy, aby obnovily vydávání víz pro turecké občany. Americké velvyslanectví v Ankaře a konzulát v Istanbulu přestaly Turkům vydávat víza v pondělí. A to kvůli zatčení pracovníka istanbulského konzulátu tureckou policií. Spolupracoval údajně s hnutím Fethüllaha Gülena, které Ankara viní z pokusu o vojenský převrat před dvěma lety.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | Zdroj: Reuters

„Turecko je stát, kde vládne právo. Nejsme nějaký kmen, nebo kmenová země. Na jakékoliv nařízení Spojených států vůči nám odpovíme na základě reciprocity obdobným opatřením," citoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana Radiožurnál.

Oslabením zareagovala na roztržku turecká lira. Americké úřady odmítají důvody pro zatčení svého konzulárního pracovníka jako nepodložené.

Vztahy mezi oběma partnery NATO jsou napjaté. Ankaře vadí americká podpora Kurdům v Sýrii a neochota vydat Turecku duchovního Fethüllaha Gülena.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme