Turecké komunální volby jsou testem Erdoganovy obliby. Vládní AKP může přijít o Istanbul i Ankaru

Voliči v Turecku v neděli hlasují v místních volbách, které jsou považovány za test obliby prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V době, kdy turecké hospodářství zažívá strmý propad, hrozí, že Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) ztratí vládu nad Ankarou a dokonce Istanbulem, největším tureckým městem. Hlasování poznamenala roztržka, při níž byli na východě země zastřeleni dva lidé.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Komunální volby jsou prvním hlasováním od loňských voleb, které Erdogan vyhrál. Předtím prosadil změny politického systému, díky nimž posílil své pravomoci. Erdogan ovládá tureckou politiku v posledních 16 letech a za tu dobu se stal nejoblíbenějším politikem v tureckých moderních dějinách, zároveň ale i lídrem, který Turky nejvíce rozděluje.

‚Propaganda kvůli pár hlasům.‘ Erdogan pouštěl na předvolebních mítincích vraždění v Christchurch

Číst článek

„Původně jsem se k volbám jít nechystal, ale když jsem viděl, jak AKP kolem sebe mlátí, řekl jsem si, že je načase, abych jim šel dát ránu,“ cituje agentura Reuters 47letého Hakana, který odvolil v Ankaře.

Hlasovací právo má okolo 57 milionů lidí. Výsledky, z nichž bude jasné, kdo zvítězil, se očekávají kolem půlnoci.

Porážka v Ankaře nebo Istanbulu by ukončila téměř čtvrtstoletí vlády Erdoganovy AKP nebo jejích předchůdců v těchto městech a znamenala by pro tureckého prezidenta velkou symbolickou ránu. V Istanbulu Erdogan do volebního boje nasadil bývalého premiéra Binaliho Yildirima proti opozičnímu kandidátovi Ekremovi Imamogluovi.

Agentura AP píše, že Erdogan se před volbami horlivě zapojil do kampaně, ekonomické problémy Turecka označoval za útok nepřátel doma i v zahraničí a volební klání nazval „věcí národního přežití“.

„Jaká otázka přežití? Volíme starosty. Co to má společného s národním přežitím?“ ptal se na volebním mítinku v Eskišehiru předseda opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu.

Jen v sobotu vystoupil Erdogan na šesti shromážděních v Istanbulu, která živě vysílaly turecké televize. „Kdo získá Istanbul, získá Turecko,“ tvrdil politik. Erdoganova kariéra začala stoupat po roce 1994, kdy se stal starostou Istanbulu.

Dva mrtvé si vyžádal incident, který se stal ve volební místnosti v provincii Malatya na východě země. Pustily se tam do sebe dvě skupiny, přičemž člen jedné z nich vytáhl pistoli a dva lidi zastřelil. Tento případ vyšetřuje policie. Šéf opoziční proislámské Strany Štěstí Temel Karamollaoglu na twitteru napsal, že oběťmi jsou volební pozorovatelé jeho strany. Snažili se podle něho prosadit to, aby v souladu s volebním zákonem byly hlasovací lístky označovány v kabinách za plentou a ne ve volném prostoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme