Turecko chce začít s průzkumem ropy ve Středomoří. Jeho dohodu s Libyí ale zpochybňuje Řecko i unie

Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat přítomnost ropy ve východní části Středozemního moře. Podle agentury Reuters to oznámil turecký ministr pro energetiku Fatih Dönmez. Legitimitu dohody mezi Tureckem a Libyí však zpochybňují další země v regionu včetně Řecka.

Tento článek je více než rok starý.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká vrtná loď Fatih

Turecká vrtná loď Fatih | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Libyjská vláda uznávaná OSN podepsala dohodu o námořní hranici s Tureckem v minulém roce. Turecko tvrdí, že na základě dohody vznikla výlučná ekonomická zóna v oblasti od jeho jižního pobřeží až po severovýchodní pobřeží Libye.

Do Tripolisu se začaly přesouvat turecké jednotky. ‚Ohrožení stability v regionu,‘ reaguje Řecko

Číst článek

Proti dohodě se ale vymezují Řecko a Kypr, které tvrdí, že dohoda je nezákonná. Podle řecké vlády totiž nerespektuje mořské právo, protože námořní zóny Turecka a Libye spolu nesousedí. Proti ujednání, s nímž zároveň libyjská mezinárodně uznávaná vláda podepsala dohodu o vojenské pomoci Turecka, se staví také Evropská unie.

Plánovaná turecká aktivita by mohla ještě zvýšit napětí, které v regionu léta panuje kvůli sporům o vlastnictví přírodních zdrojů a staví Turecko proti Kypru, Řecku, Egyptu a Izraeli. Turecko by také mohlo čelit sankcím ze strany Evropské unie.

Ministr Dönmez také zvlášť oznámil, že vrtná loď Fatih zahájí 15. července svoji první operaci v Černém moři, v den výročí potlačení pokusu o vojenský převrat, ke kterému došlo v Turecku v roce 2016.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme