Turecko chce začít s průzkumem ropy ve Středomoří. Jeho dohodu s Libyí ale zpochybňuje Řecko i unie

Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat přítomnost ropy ve východní části Středozemního moře. Podle agentury Reuters to oznámil turecký ministr pro energetiku Fatih Dönmez. Legitimitu dohody mezi Tureckem a Libyí však zpochybňují další země v regionu včetně Řecka.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká vrtná loď Fatih | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Libyjská vláda uznávaná OSN podepsala dohodu o námořní hranici s Tureckem v minulém roce. Turecko tvrdí, že na základě dohody vznikla výlučná ekonomická zóna v oblasti od jeho jižního pobřeží až po severovýchodní pobřeží Libye.

Do Tripolisu se začaly přesouvat turecké jednotky. ‚Ohrožení stability v regionu,‘ reaguje Řecko

Číst článek

Proti dohodě se ale vymezují Řecko a Kypr, které tvrdí, že dohoda je nezákonná. Podle řecké vlády totiž nerespektuje mořské právo, protože námořní zóny Turecka a Libye spolu nesousedí. Proti ujednání, s nímž zároveň libyjská mezinárodně uznávaná vláda podepsala dohodu o vojenské pomoci Turecka, se staví také Evropská unie.

Plánovaná turecká aktivita by mohla ještě zvýšit napětí, které v regionu léta panuje kvůli sporům o vlastnictví přírodních zdrojů a staví Turecko proti Kypru, Řecku, Egyptu a Izraeli. Turecko by také mohlo čelit sankcím ze strany Evropské unie.

Ministr Dönmez také zvlášť oznámil, že vrtná loď Fatih zahájí 15. července svoji první operaci v Černém moři, v den výročí potlačení pokusu o vojenský převrat, ke kterému došlo v Turecku v roce 2016.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme