Turecko má problém: miliony negramotných žen

Turecko sice usiluje o vstup do Evropské unie, přesto ale v této zemi stále žijí miliony negramotných, a to především žen. Číst a psát jich v Turecku neumí téměř 4 miliony. Potvrdil to průzkum Rady pro problematiku a práva žen v Turecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tureckou reprezentaci podporují fanynky v každém věku | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Obecně průzkum ukázal, že více negramotných žen je na venkově než ve městech, na východě než na západě, a že negramotnost roste s věkem,“ popisuje závěry zkoumání spolupracovnice ČRo v Turecku Julie Urbišová.

Statistiky dále ukázaly, že 2,5 milionu negramotných žen je starších než 50 let. Ve věkové skupině od 6 do 24 let je ale 220 tisíc negramotných. Vysvětluje to nešvar hlavně na východě Turecka, kde rodiče neposílají děti do škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Julií Urbišovou ve Světě o druhé Rádia Česko

Situaci by prý podle zprávy pomohlo i větší angažování učitelek žen, což by vzbudilo větší důvěru u tradičních rodin. Do roku 2013 si vláda klade za cíl stoprocentní školní docházku. Nutná ale bude osvěta v některých zaostalejších oblastech.

Postavení žen v Turecku se pak promítá i do jejich pracovního nasazení. V roce 1990 pracovalo v Turecku 34 procent žen, v roce 2009 to bylo ale jen 26 procent. Třetina žen pak provádí neplacenou práci v rodinném zemědělství. A pro zajímavost, odráží se to i v politice. Z 3000 starostů je jen 27 žen. Ze 110 diplomatů je ženského pohlaví jen 11.

Julie Urbišová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme