Několik stovek syrských běženců se vydalo k hranicím Evropy. Ankara je odmítá zastavovat

Několik stovek běženců se na severozápadě Turecka vydalo na pochod k řecké hranici. S odvoláním na turecká média o tom v pátek informovaly agentury Reuters a AFP. Ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného tureckého činitele uvedla, že Ankara už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. Řecko oznámilo, že posílilo hlídky na hranicích.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Turecká agentura Demirören v pátek uvedla, že v turecké provincii Edirne se daly kolem půlnoci do pohybu asi tři stovky lidí včetně žen a dětí. Vydaly se podle ní k hranici.

Desítky zraněných při potyčkách na řeckých ostrovech. Protestující nechtějí nové migrační tábory

Číst článek

Provincie Edirne hraničí s Řeckem, ale i s Bulharskem. Podle agentury Demirören jsou ve skupině Syřané, Íránci a Iráčané.

Agentura Reuters upozornila, že zatím nebyla schopna pravdivost informace na místě ověřit. Podle agentury AFP v pátek ráno turecká státní televize TRT a soukromý kanál NTV ukazovaly záběry několika skupin s desítkami lidí, kteří jsou podle nich běženci putující k hranicím.

Ve čtvrtek turecká média informovala, že Ankara už nehodlá bránit běžencům, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Podle listu Sabah toto rozhodnutí přijala na mimořádném zasedání bezpečnostní rada státu, které předsedal prezident Recep Tayyip Erdogan.

Rada se sešla krátce poté, co při náletech v severosyrské provincii Idlib zahynulo nejméně 33 tureckých vojáků. Podle Ankary má letecké údery na svědomí syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Spolkové státy vyzývají Berlín k pomoci migrantům v Řecku. Durynsko chce děti převzít po vlastní ose

Číst článek

Agentura AFP upozornila, že oficiálně zatím žádný turecký činitel nepotvrdil, že se Ankara skutečně rozhodla „otevřít brány“ migraci do Evropy. Ve čtvrtek večer nicméně mluvčí vládní strany AKP uvedl, že Turecko již není schopno zadržovat běžence, kteří chtějí odejít do Evropy. Zdůraznil zároveň, že turecká migrační politika se „nezměnila“.

Turecko v minulosti už několikrát hrozilo, že přestane bránit v pohybu běženců, kteří se zdržují na jeho území. Podle agentury AFP používalo tyto hrozby jako nátlakový prostředek na země Evropské unie, které mají v živé paměti migrační krizi z roku 2015.

V Turecku nyní pobývají asi čtyři miliony běženců, většinou Syřanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme