Turecko se ohradilo proti Zemanovým výrokům o spojení s Islámským státem. Prezident na nich trvá

Turecké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát. Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Český prezident na svých slovech trvá.

Ankara/Nový Kostel (Chebsko) (Aktualizováno: 16:38 21. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman v Karlovarském kraji | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

„Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi,“ uvedl mluvčí ministerstva Hami Aksoy v prohlášení.

Turecký velvyslanec odsoudil Zemanův výrok, že Ankara je spojencem Islámského státu

Číst článek

Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je faktickým spojencem Islámského státu. Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

„Turecko přispívá k bezpečnosti Evropy a pokračuje v neústupném boji proti mnohým teroristickým organizacím,“ uvádí se dále v prohlášení. „Jde také příkladem tím, že hostí největší počet uprchlíků na světě. Naše země neutralizovala kolem 4000 členů Islámského státu při operacích koalice proti Islámskému státu i operaci Štít Eufratu (na severu Sýrie),“ konstatuje se v prohlášení.

Aksoy také řekl, že vrcholní politici v Evropě, kde je podle něj na vzestupu xenofobie a islamofobie, by se měli držet faktů a nešířit falešná obvinění. Prohlásil rovněž, že očerňování Turecka českým prezidentem je neslučitelné s tradičně dobrými vztahy mezi oběma zeměmi.

Prezident na výrocích trvá

Prezident Zeman ve čtvrtek v trakci na odsouzení jeho výroku ze strany Ankary řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a teroristickým uskupením Islámský stát. Uvedl to na závěr návštěvy Karlovarského kraje. Dodal, že jde o fakt a proti faktům se neprotestuje.

Vraždění Arménů Osmany během první světové války bylo genocidou, shodli se poslanci

Číst článek

Ve čtvrtek prezident v reakci na řekl, že v roce 2015 se mluvilo o tom, že Turecko odebírá od Islámského státu za zvýhodněnou cenu ropné produkty.

„Dokonce to došlo tak daleko, že v tom roce 2015 americké letouny bombardovaly kolonu cisteren, která směřovala právě k tureckým hranicím, což je makavý důkaz toho, že tato řekněme ekonomická výměna existovala,“ prohlásil Zeman.

V roce 2015 Rusko obviňovalo Ankaru, že pomáhá financovat Islámský stát, když obchoduje s jeho ropou. Svá tvrzení Rusko dokládalo rovněž satelitními snímky kamionů směřujících přes syrsko-tureckou hranici.

Turecko naopak v té době tvrdilo, že z prodeje ropy z území ovládaného Islámským státem má zisk syrský prezident Bašár Asad, jehož režim Moskva podporovala. Obě obvinění se objevila v době zvýšeného napětí mezi Moskvou a Ankarou, za situace, kdy turecká armáda sestřelila ruské letadlo, které narušilo turecký vzdušný prostor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme