Turecko musí zachovat právní stát, varoval francouzský ministr zahraničí

Turecko by podle Francie nemělo zneužít neúspěšný pokus o převrat k provádění čistek. Řekl to francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v reakci na masové zatýkání soudců a prokurátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault | Foto: flickr.com, CC BY-NC 2.0, Ministerstvo zahraničních věcí Polské republiky

Tamní policie dnes zadržela více než 50 vojáků a úřady vydaly zatykač na 53 soudců a prokurátorů.

Podle tureckého ministra spravedlnosti už za mřížemi skončilo přes šest tisíc lidí spojených s pučisty.

Kromě vojáků jsou mezi nimi i mnozí soudci a prokurátoři. Francouzský ministr zahraničí Ankaru vyzval, aby se držela pravidel právního státu.

"Neúspěšný pokus o převrat nedává panu Erdoganovi bianco šek. Není možné, aby se v Turecku prováděly čistky. Musí fungovat právní stát,“ řekl Ayrault.

S těmi, kteří se pokusili narušit tureckou demokracii, se podle něj musí zacházet podle platných pravidel právního státu.

Neotevírá to prý cestu svévoli státní moci. „Demokracie musí přetrvat a posilovat se,“ řekl dříve svému tureckému protějšku Ayrault.

Zdeněk Novák, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme