Turecko nelze poznat z hotelového komplexu, tvrdí místní

Miliony lidí i letos zamíří do Turecka, největším lákadlem pro turisty je Turecká riviéra. Na tamní pláže a hotely už si zvykly i tisíce Čechů. Většina lidí sice jezdí do luxusních hotelů, ale cestovat se tam dá i na vlastní pěst. Například v Antalyi jsou na turisty zvyklí, vypadá to podle toho třeba i na plážích uprostřed města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko turistické

Turecko turistické | Foto: Julie Urbišová

Opálení provozovatelé městských pláží vítají turisty s otevřenou náručí. Chystají lehátka i slunečníky a jsou připraveni splnit zákazníkovi každé přání. I když slovo zákazník se tu moc nenosí.

„Pro mě je každý, kdo sem přijde, host, na mé pláži jsme všichni jedna rodina. Turisté to mají rádi, a proto se každý rok vracejí,“ vysvětluje mi svou firemní politiku Kamil, který si už 20 let pronajímá malou městskou pláž poblíž antalyjského přístavu.

Přesně ví, co mají turisté rádi. Musí být uklizeno, hudba nemůže být moc hlasitá, ale za to musí mít jeho lednička vždy zásobu piva. Jeho kolega Ismet mluví německy i anglicky a domluví se tak s většinou návštěvníků.

„Nejvíc lidí jezdí do Antalye z Evropy, ještě pořád vedou Němci, ale hodně lidí je z Holandska, Skandinávie nebo i z Česka,“ říká Ismet.

Tolerantní muslimská země

Turistů v Turecku, v zemi na pomezí Evropy a Orientu, přibývá každým rokem. Jen za posledních deset let jejich počet narostl o 20 milionů. Minulá sezóna byla s počtem 28 milionů rekordní. Celých 10 milionů z nich přijelo právě do Antalye. Město se rozrůstá, letišti přibyl nový terminál a jako houby po dešti rostou i nové hotely.

„Co se mi nelíbí je to, že jsou lidé v těch luxusních hotelích zavření od rána do večera a vůbec se nedostanou do města, to by se mělo změnit,“ naráží Kamil na současný trend tzv. all inclusive dovolených ve velkých hotelových komplexech. Odtamtud ale skutečné Turecko nepoznají, dodává Kamil.

Za místními lidmi a pravým tureckým jídlem se zase vydává každý rok rodina Andersenů z Dánska. „Rodiče si tady před 7 lety koupili dům a od té doby sem jezdíme tak dvakrát, třikrát za rok. Skvělí jsou hlavně Turci jako lidé, jsou moc milí. I když, co mě dost štve je, jak po vás všude na ulici pořvávají a snaží se vás dostat do restaurací,“ popisuje svůj vztah k Turecku dvacetiletá Sina, která má své fialové vlasy barevně sladěné s odvážnými plavkami.

To je ostatně další věc, která se Sině na Turecku líbí. I když je to muslimská země, neexistují tu žádné zákazy nebo naopak nařízení, co se na pláži smí a co naopak ne. Nejsme přece v Saúdské Arábii nebo v Íránu, vysvětluje provozovatel pláže Kamil.

„Kdo chce být zahalený, ať je zahalený, a kdo chce být třeba nahoře bez, je to jen jeho věc. Máme dokonce několik známých, které sem často chodí a opalují se polonahé, jsou mezi nimi i postarší turecké dámy,“ dodává.

Lucie Maňourová, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme