Zadržovaná novinářka se vrátila do Německa. Ankara ji dál viní z levicové propagandy

Po 17 měsících zadržování v Turecku se v neděli do Německa vrátila německá novinářka a překladatelka Mesale Toluová, kterou Ankara obvinila z šíření propagandy zakázané krajně levicové organizace. Informovala o tom agentura DPA. V Turecku je Toluová nehledě na vycestování dále stíhána, ve stejné kauze je obviněn i její manžel, který Turecko opustit nesmí.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá novinářka a překladatelka Mesale Toluová po návratu do Německa. | Foto: Ralph Orlowski | Zdroj: Reuters

„Není to tak, že by mě vycestování skutečně těšilo, protože vím, že v té zemi, kde jsem byla zadržována, se nic nezměnilo,“ uvedla Toluová. Dodala, že chce nadále pomáhat lidem, které jsou kvůli svým politickým názorům v Turecku vězněni.

Kdyby Turci propustili amerického pastora, krize ve vztazích skončí, prohlásil Trumpův poradce

Číst článek

V Turecku je v současné době kvůli politickým postojům podle médii vězněno několik německých občanů, což představuje sporný bod vztahů mezi Ankarou a Berlínem.

To je i případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, jehož Ankara propustila letos v únoru po roce vazby. Obžalován je z podpory terorismu, za což mu hrozí až 18 let vězení.

Třiatřicetiletá Toluová, která je dcerou tureckých přistěhovalců, byla zatčena ve vlasti svých rodičů loni v květnu, ve vazbě strávila sedm měsíců. Po propuštění nesměla zemi opustit.

V srpnu ale turecký soud cestovní omezení zrušil a Toluová se rozhodla vrátit do Německa. Obviněna je ze šíření propagandy a členství v zakázané Marxisticko-leninské straně (MKLP), prokuratura pro ni žádá 15 let vězení. Toluová obvinění odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme