Turecko nemůže být členem Evropské unie, podpořil Juncker německou kancléřku Merkelovou

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker souhlasí s tím, že Turecko nemůže být členem Evropské unie. Reagoval tak na nedělní vyjádření kancléřky Angely Merkelové a jejího volebního rivala Martina Schulze, kteří se vyslovili pro ukončení jednání s Tureckem.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | Zdroj: Reuters

Mluvčí komise Margaritis Schinas citoval nedávné Junckerovo prohlášení, podle kterého se Turecko stále více vzdaluje Evropské unii. Turci by si podle něj měli uvědomit, že vinu na tom, proč jejich země nemůže být členem unie, nese výhradně vláda autoritativního prezidenta Erdogana. Juncker se podle mluvčího bude Turecku věnovat i příští týden ve svém projevu o stavu Evropské unie.

Merkelová a Schulz se střetli v debatě. Řešili Turecko, migraci i poplatky na dálnici

Číst článek

Rozhodnutí o zastavení přístupových rozhovorů s Ankarou ale musí podle Evropské komise udělat členské státy.

Navzdory kritice dohoda s Ankarou o zadržování migrantů podle další z mluvčích Tove Ernstové nadále platí. Unie nemá žádný signál, že by ji Turecko nedodržovalo, i když v posledních týdnech začalo do Řecka připlouvat více uprchlíků.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí obvinil Merkelovou za její výrok o ukončení jednání s Tureckem z populismu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme