Policejního instruktora a pět lidí spojených s opozičními deníky odsoudili v Turecku na doživotí

Istanbulský soud poslal v pátek na doživotí do vězení šest lidí, včetně tří novinářů. Podle soudu měli vazby na hnutí, které podle Ankary stálo za pokusem části armády o převrat v červenci 2016. Informoval o tom turecký deník Hürriyet. Všichni odsouzení obvinění odmítají. Organizace Reportéři bez hranic (RSF) označila pátek kvůli verdiktu soudu za „černý den" pro svobodu tisku v Turecku.

Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký policista v Istanbulu. (Ilustrační foto)

Turecký policista v Istanbulu. (Ilustrační foto) | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Všech šest obžalovaných, mezi nimiž byli známí novináři Ahmet Altan (67), Mehmet Altan (65) a komentátorka a spisovatelka Nazli Ilicaková (73), bylo podle agentury Anadolu odsouzeno za „pokus o narušení ústavního pořádku".

Turci po roce propustili německého novináře Yücela, podezřívali ho z podpory terorismu

Číst článek

Dalšími třemi odsouzenými jsou bývalý ředitel marketingu deníku Zaman Yakup Şimşek, instruktor policejní akademie Şükrü Tugrul Özşengül a bývalý grafik deníku Zaman Fevzi Yazici. Zaman býval největším opozičním listem v zemi, než ho v březnu 2016 převzaly turecké úřady.

Po pokusu o puč bylo podle nezávislé organizace P24 v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně vysílání kurdského dětského programu.

Bratř Altanové byli zatčeni v září 2016, Ilicaková, která do roku 2013 pracovala pro provládní deník Sabah, byla zatčena už koncem července 2016, tedy krátce po pokusu části armády o puč.

Na 150 novinářů ve vězení

Z něj Ankara viní hnutí duchovního Fethullaha Gülena, které označuje za teroristickou skupinu a jeho příznivce, i jen domnělé, dlouhodobě pronásleduje. Od července 2016 režim tažení proti nim ještě zintenzivnil.

Šéf turecké sekce Amnesty International byl po propuštění z vězení znovu zatčen

Číst článek

Za rok a půl bylo v souvislosti s pokusem o puč propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160 000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50 000 lidí skončilo za mřížemi.

Ve vězení je v současnosti v Turecku podle novinářské asociace i na 150 novinářů, řada z nich je obviněna z podpory teroristické skupiny, jíž prokuratura míní Gülenovo hnutí.

V případě Mehmeta Altana, a dalšího novináře Şahina Alpaye, letos v lednu turecký ústavní soud rozhodl, že by měli být propuštěni. Podle tohoto soudu byla vazbou porušena jejich základní práva. Ve verdiktu se také uvádělo, že v případě žurnalistů bylo porušeno jejich právo „na svobodu projevu" a svoboda tisku, kterou zaručuje ústava.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme