Turecko obhajuje úterní invazi na sever Iráku

Podle Ankary zaznamenaly síly kurdských separatistů díky úterní přeshraniční operaci těžké ztráty. Právě likvidací povstalců ze Strany kurdských povstalců (PKK) obhajuje turecká vláda vojenské angažmá v severním Iráku. V oblasti jsou podle ní základny separatistů, které využívají k útokům na tureckém území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký tankista na stráži nedaleko irácké hranice

Turecký tankista na stráži nedaleko irácké hranice | Zdroj: ČTK

Vstup tureckých jednotek na irácký sever visel ve vzduchu od října, kdy invazi posvětil parlament. Už v listopadu Turci údajně ostřelovali irácké pozice separatistů z PKK. Před dvěma dny následovaly turecké nálety na cíle situované dále od hranic. Včera pak podle představitelů autonomie iráckého Kurdistánu proniklo na patnáct hodin za hranice nejméně 300 tureckých vojáků.

Početně neupřesněnou operaci potvrdila i turecká armáda. Premiér Recep Erdogan pak přislíbil pokračování operací proti kurdským rebelům v rozsahu, "který bude nutný".

Vojenské aktivity Turecka se nelíbí irácké ústřední vládě ani předákům kurdské autonomie v Iráku. Ti to dali najevo také během včerejší překvapivé návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v severoirácké ropné metropoli Kirkúku, kde se s ní odmítl sejít prezident autonomní oblasti Kurdistán Masúd Barzání.

Ministryně Riceová, která v iráckém Kurdistánu mluvila s místními politiky, odmítla, že by Washington zavíral před operacemi turecké armády oči. "Nikdo by neměl podnikat nic, co by mohlo destabilizovat sever Iráku. Akce ohrožující stabilitu, jako například ta nedělní, bohužel v pohraničí stále pokračují. To bylo rozhodnutí Turecka. My jsme turecké vládě dali jasně najevo, že jsme znepokojeni čímkoliv, co by mohlo vést k obětem mezi civilisty nebo k destabilizaci severního Iráku," uvedla Riceová.

Bílý dům zatím odmítl tureckou ofenzívu komentovat. Mluvčí Bílého domu Dana Perino sice uvedla, že je PKK hrozbou pro Turecko, Irák i Spojené státy, agentura AP nicméně naznačila znepokojení americké strany z toho, že se k ní informace o akci turecké armády dostaly, až když byla v plném proudu.

Spojené státy minulý měsíc přislíbily Turecku poskytovat relevantní zpravodajské údaje s cílem zamezit rozsáhlejší ofenzívě v Iráku, která by mohla zemi ještě více destabilizovat. Podle OSN opustily v posledních dnech své domovy kvůli tureckým operacím asi dva tisíce obyvatel severního Iráku.

Marie Matúšů, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme