Turecko obnovilo zablokovaný přístup na Twitter a Youtube

Turecké úřady opět obnovily přístup k Twitteru a Youtube. Přístup na internet dnes blokovaly na příkaz soudu kvůli šíření fotografií prokurátora, kterého minulý týden zavraždili krajně levicoví ozbrojenci. Na snímcích, které se šíří internetem, totiž drží pachatelé u hlavy státního zástupce zbraň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfredaktorka ruského internetového zpravodajského serveru Lenta byla propuštěna kvůli extremismu. A tak se i s podřízenými sbalila a přestěhovala do Lotyšska | Foto: Fotobanka RGBStock

Sociální síť Twitter a server YouTube byly dnes několik hodin v Turecku nedostupné. Důvodem k omezení internetu bylo soudní nařízení. Turecká vláda požádala Twitter i YouTube o stažení snímků. Společnosti to odmítly, ale blíže celou věc nekomentovaly.

Naposledy blokoval Turecký telekomunikační úřad (TIB) sociální sítě před šesti mesíci kvůli komunálním volbám. Internetová cenzura byla zavedena na popud vlády s oduvodněním, že se prostřednictvím sociálních sítí dostávají na veřejnost nelegální nahrávky zpochybňující bezúhonnost čelních představitelů státu. Konkrétně šlo o nahrávku, která odkrývala korupci v blízkém kruhu tehdejšího premiéra Redžepa Tajípa Erdoana.

Zablokování stránek tehdy vyvolalo mohutné protesty. Turecko pak čelilo mezinárodní kritice. Soudy ale později blokování internetu zrušily s odkazem na ústavní právo svobody projevu.

Státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze zajali dva ozbrojení členové zakázané marxistické Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C) na konci března. Poté ho několik hodin drželi jako rukojmí v budově istanbulského soudu, než je policie při záchranné akci zastřelila. Kiraz byl smrtelně zraněn a zemřel po převozu do nemocnice.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme