Turecko od Evropské unie nedostalo slíbené peníze na uprchlíky, tvrdí Erdogan

Evropská unie zatím Ankaře neposlala finanční podporu pro běžence, tvrdí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Osmadvacítka zemi slíbila tři miliardy eur, podle Erdogana ale dostali méně. Členské státy se brání, že peníze do země posílají na konkrétní projekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Erdogan mluví na setkání v Ankaře | Foto: Reuters

„Turecko zatím dostalo 179 milionů eur. Peníze ale nepřišly turecké vládě, ale jednotlivým běžencům. Evropská unie nám přitom slíbila tři miliardy,“ prohlásil Recep Tayyip Erdogan.

„Čas plyne a za chvilku jsme na konci roku. Rychle se tedy blížíme do doby, kdy by nám Evropská unie měla poslat další tři miliardy eur. Slíbili nám to, ale zatím to nesplnili," dodal.

EU začala rozdávat uprchlíkům v Turecku platební karty, nechce posílat pomoc přes Ankaru

Číst článek

Turecko zároveň požaduje zrušení víz, které je další součástí dohody. Země osmadvacítky se ale kvůli nedávnému pokusu o převrat a následným čistkám zdráhají vízovou povinnost zrušit. V polovině září se podobně vyjádřil i český premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pomoc uprchlíkům v tureckých táborech zajišťuje Evropská unie také pomocí platebních karet, které distribuuje Světový potravinový program a turecký Červený půlměsíc. Běženci na ně měsíčně dostávají částku, která jim má pomoci nakoupit základní potřeby a zlepšit tak jejich životní úroveň.

Turecko v pondělí o tři měsíce prodloužilo výjimečný stav, který v zemi platí od červencového pokusu o vojenský převrat. Mimořádné podmínky budou v zemi platit nejméně do poloviny ledna.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme