Turecko odstraňuje pomník turecko-arménskému přátelství

Turecko začalo demontovat pomník věnovaný turecko-arménskému přátelství. Více než 30 metrů vysoká a 19 tun těžká socha stojí v Karsu na turecko-arménských hranicích a představuje lidskou postavu roztrženou v půli. Obě půlky k sobě natahují ruce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba pomníku turecko-arménskému přátelství v Karsu

Stavba pomníku turecko-arménskému přátelství v Karsu | Foto: AFP

Turecká vláda pomník objednala v roce 2006, tehdy se zdálo, že vztahy mezi Tureckem a Arménií, doposud velmi nepřátelské, jsou na dobré cestě a obě země se snaží o smíření. Stvrdila to i dohoda podepsaná v roce 2009, pak ale jednání uvázla na mrtvém bodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý český velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně ve vysílání Rádia Česko

Letos v lednu turecký premiér Erdogan označil pomník v Karsu za "monstrózní". Turecké úřady pak poukázaly na to, že byl postaven v chráněné přírodní a historické zóně a jeho osud byl zpečetěn.

Kořeny turecko-arménského nepřátelství spadají do roku 1915, kdy z území východního Turecka byli masově stěhováni Arméni do syrské pouště. Turci to nazývají politováníhodným činem, při kterém docházelo k masakrům. Arméni to nazývají genocidou.

Podle Jerevanu přišlo o život až jeden a půl milion Arménů. Ankara tvrdí, že oběti byly na obou stranách. Systematický masakr Arménů uznaly za genocidu některé evropské země. Francie dala dokonce tuto událost na roveň s holocaustem, takže popírání arménské genocidy je tam trestné.

Sblížení nikdo nechce

Odstranění sochy v Karsu považuje bývalý český velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně za nešťastný akt, který ovšem nemůže na vzájemných vztazích nic změnit.

Rozebírání pomníku v Karsu | Foto: ČTK

„Turecko-arménské sblížení nepodporuje většina ani jedné ze stran. Vztahy zůstávají prakticky na stejné úrovni, mezi oběma zeměmi nejsou diplomatické styky, mají uzavřené hranice. Tato situace poškozuje spíše malou Arménii, než hospodářsky silné Turecko,“ vysvětlil Laně.

Řešení turecko-arménských vztahů podle něj záleží z tureckého pohledu i na vyřešení konfliktu o Náhorní Karabach. Arménie tuto oblast na území Ázerbájdžánu, obývanou převážně Armény, obsadila. Ázerbájdžán, etnicky spřízněný s Tureckem, to považuje za agresi, zatímco Arménie za osvobození svých území.

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme