Turecko odvezlo raněné z libyjské Misuráty, bojuje se i u Bregy

Do Turecka se vrací loď s několika stovkami zraněných z libyjské Misuráty, kterou už měsíc a půl ostřelují jednotky plukovníka Kaddáfího. Plavidlo, které původně sloužilo k přepravě aut, doprovázelo deset tureckých stíhaček F - 16 a dvě bitevní fregaty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Turecká loď odváží z Misuráty 250 zraněných

Libye. Turecká loď odváží z Misuráty 250 zraněných | Zdroj: Reuters

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Turecku Tomáše Bahníka měla původně posádka lodi Ankara evakuovat jen 150 lidí. Nakonec odvezla kolem čtyř set civilistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace o turecké misi v Libyi zjišťoval spolupracovník Českého rozhlasu v Turecku Tomáš Bahník

„Na místě se jim naskytl žalostný pohled a kapitán rozhodl, že tam další zraněné nemůže nechat. Celou akci umožnilo turecké ministerstvo zahraničí, které zavolalo do Tripolisu a dosáhlo toho, že se přestalo na 12 hodin bojovat,“ uvedl Bahník.

Misuráta je posledním městem na západě Libye, které ještě stále drží povstalci. Na východě země připomíná situace podle zpravodaje ČRo Martina Dorazína ping-pongový zápas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z libyjského Benghází se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Konflikt se neustále pohybuje kolem důležitého ropného přístavu Brega. Jednou jsou povstalci ve městě, pak jsou vytlačeni a tak pořád dokola.“

V současné době se boje odehrávají přímo v centru města. Utíkají odtud civilní obyvatelé, kteří tam ještě zbyli. Situace je poměrně vyrovnaná, přestože Kaddáfího síly jsou početnější. Odhaduje se, že mají asi desetinásobnou převahu a také lepší vojenskou techniku.

Kaťuše ze zahraničí

Povstalci ale poprvé připustili, že dostávají vojenskou pomoc ze zahraničí, což rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazuje. Embargo na dovoz zbraní se má totiž týkat obou stran konfliktu. Zbraně se do země dostávají hlavně přes egyptskou hranici. Mluví se především o takzvaných kaťuších, které zpravodaj ČRo viděl na vlastní oči.

Na straně povstalců už také působí nebo brzy budou působit zahraniční instruktoři. Mají vycvičit chabě připravené a špatně vyzbrojené jednotky. Povstalci nezastírají, že k úplné porážce diktátorského režimu potřebují zbraně a instruktory.

Libye. Povstalci u města Brega | Foto: ČTK

„Ničemu z toho se nebráníme,“ říkají diplomaticky ministři prozatímní vlády. Jako zprostředkovatel se nabídl Katar, který povstalcům politicky pomáhá od počátku libyjské revoluce.

Z Kataru také začala vysílat první povstalecká televize Svobodná Libye a rozhlasové vysílání spustila ve východní Libyi katarská stanice Al Džazíra.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme