Turecko odvolává svou velvyslankyni ve Švédsku

Turecko odvolalo svou velvyslankyni ze Stockholmu. Švédský parlament totiž předtím schválil rezoluci, v níž označil zabíjení Arménů za 1. světové války v někdejší Osmanské říši za genocidu. Podobnou rezoluci schválil minulý týden zahraniční výbor americké Sněmovny reprezentantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Istanbul, Turecko

Istanbul, Turecko | Foto: Klára Stejskalová

Turecká velvyslankyně ve Švédsku, Zergün Korutürková v rozhovoru pro BBC upozornila, že švédská rezoluce vážně poškodí vztahy Ankary a Stockholmu: "Myslím, že poslanci propadli dojmu, že jsou spíše historikové, než zákonodárci. Je to nešťastná záležitost a na turecko-švédské vztahy bude mít neblahý dopad."

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Milan Slezák komentuje rozhodnutí Turecka stáhnout svého zástupce ze Švédska

Během 1. světové války byli Turci na straně Osy. Istanbul měl v té době strach z případné rány do zad od Arménů. Zahájili proto úder proti Arménům, při kterém podle některých údajů zahynulo až půl druhého milionu Arménů. Ti byli shromažďováni v koncentračních táborech, ze kterých je Turci vodili na takzvané "Pochody smrti" do Syrských pouští. Změna klimatu z hor do pouště, nedostatek potravy a zásahy vojáků pak většina lidí nepřežila.

"Turci se dnes možná obávají kompenzací, ale především mají velmi vyvinutý smysl pro všechno turecké a pro svůj stát, na který jsou hrdi. Mají dokonce v zákoníku paragraf, který zakazuje dotknout se tzv. Tureckosti," vysvětluje politický komentátor Českého rozhlasu, Milan Slezák.

Dalším důvodem jsou podle Slezáka obavy Turků z ústupků národnostním menšinám. Výsledkem by totiž mohl být rozpad stability Turecka. Strach mají i ze možnosti vzniku samostatného Kurdského státu.

Stejný názor jako Švédští zastupitelé vyjádřili před týdnem i Američtí zákonodárci. Roztržka s USA je přitom pro Turecko daleko větší hrozbou. "Přesto nelze spor se Švédskem podceňovat," říká Milan Slezák. "Nejde jen o zrušení cest diplomatů. Jde i o to, že Švédsko nejrazantněji podporovalo vstup Turecka do EU. Podle mého názoru je roztržka nepochybná, ale v dohledné době se na ní podaří zapomenout, protože to potřebují obě strany."

Milan Slezák, Tomáš Pavlíček, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme