Turecko oficiálně požádalo NATO o rozmístění protiraketových střel u hranic se Sýrií

Turecko dnes oficiálně požádalo Severoatlantickou alianci o rozmístění protiraketových střel Patriot podél hranicí se Sýrií. Střelami se chce bránit proti možnému útoku ze strany syrského režimu. NATO oznámilo, že tureckou žádost zváží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiraketový systém Patriot

Protiraketový systém Patriot | Zdroj: Reuters

Turecko o střely Patriot podle politologa Oldřicha Bureše z pražské metropolitní univerzity žádá proto, aby v případě, že se Sýrii rozhodne pro útok, mělo Turecko k dispozici nejmodernější zbraňový systém, který by měl výrazně eliminovat syrský vojenský potenciál.

„Turecko určitě doufá, že to bude poměrně jasný signál, že pokud bude mít Sýrie tendenci eskalovat současné přeshraniční přestřelky do něčeho většího, tak za ním bude stát veškerá členská aliance a její poměrně dost velká bojová síla. Nebude v tom samo, což by mělo vést k tomu, že Sýrie nic takového zkoušet nebude,“ říká Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Oldřich Bureš v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu mluvil o potenciálním útoku Sýrie na Turecko

Protiraketový systém patriot u členských zemí NATO je podle Bureše ale spíše výjimečný: „Je to skutečně poměrně nový zbraňový systém, který zdaleka nemá každý.“

Jak reálná je navíc hrozba syrského útoku proti Turecku, prozradí podle Bureše až další vývoj v Turecko samotném. „Je ale potřeba zdůraznit, že Turecko žádá o tyto zbraně spíše s výhledem na možnou další eskalaci konfliktu, ne na to, co se tam děje nyní, to znamená nějaké zbloudilé dělostřelecké granáty. Proti tomu je ten systém ani technicky ochránit nemůže,“ dodává.

NATO žádost Turecka důkladně zvažuje. Zdaleka ne všechny členské státy se ovšem domnívají, že by se v případě poměrně lokálního konfliktu mělo hned přispěchat dané zemi na pomoc. „Naprostá většina států i v rámci střední a východní Evropy včetně Česka ale vstupovala do aliance právě s tímto cílem, že pokud nějaký problém mít budou, tak se můžou na NATO spolehnout,“ poznamenává Bureš.

„Aliance by měla fungovat na základě toho, že případný útok na členskou zemi je útok na všechny země. A samozřejmě podpora v potenciálním konfliktu se Sýrií, byť přes hranice, je pro Turecko velmi důležitá,“ uzavírá.

Jan Richter, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme