Budete se před dějinami stydět, reagoval turecký opoziční deník na odsouzení 15 zaměstnanců

Turecký soud ve středu poslal do vězení na 2,5 až osm let 15 zaměstnanců opozičního deníku Cumhuriyet, které shledal vinnými z napomáhání teroristickým organizacím. Tři osoby soud zprostil obvinění, informovala agentura DPA. Podle agentury AFP proces symbolizuje potlačování svobody tisku v Turecku. Odsouzení, mezi nimiž je například šéf vedení deníku Akin Atalay, známý reportér Ahmet Sik a šéfredaktor listu Murat Sabuncu, se odvolali.

Silivri (Turecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko - policie | Zdroj: Reuters

Celkem bylo k trestu vězení odsouzeno 15 bývalých i nynějších zaměstnanců deníku, který se kriticky staví k vládě prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Mnohaleté tresty vězení. Turecko odsoudilo 25 novinářů za teroristickou činnost

Číst článek

Atalay, jenž byl přes 500 dnů držen ve vazbě, dostal přes osm let vězení; do rozhodnutí soudu o odvolání bude podmínečně propuštěn. Sikovi a Sabuncuovi soud vyměřil sedm a půl roku odnětí svobody. Ostatní dostali nižší tresty.

Novináři a jejich právní zástupci usilovali o zproštění obžaloby. „Budete se před dějinami stydět," uvedl list Cumhuriyet po vynesení rozsudků na svém webu.

Zaměstnanci deníku byli odsouzeni za spolupráci se separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK) a hnutím duchovního Fethullaha Gülena. Tomu Ankara připisuje zosnování nezdařeného předloňského pokusu o převrat.

„Obžaloba nemá žádný důkaz," uvedl ve středu jeden z právních zástupců Fikret Ilkiz při obhajovací řeči. „Novináři jsou v tomto procesu obviněni z toho, že dělali novinařinu. Sama existence deníku Cumhuriyet je vnímána jako zločin," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme