Turecko oslavuje svůj velký den, Chorvati zůstávají v klidu

Turecku a Chorvatsku se pootevřely dveře do Evropské unie. Přístupové rozhovory slavnostně odstartovaly během noci na úterý. Turci se o vstup ucházejí už plných 42 let. Evropská komise začne ještě tento měsíc s oběma kandidáty porovnávat jejich právo s legislativou Evropské unie. Tento takzvaný screening potrvá zhruba rok - vstupní rozhovory pak možná celých deset let. Zpráva o zahájení přístupových rozhovorů ale nevyvolala v obou zemích stejné nadšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky Turecka a EU v Istanbulu | Zdroj: ČTK

Turecko na prahu nové etapy, Velký den pro Turecko, Erdogan slaví úspěch - v podobném duchu se nesou komentáře všech dnešních tureckých deníků, které věnují zahájení rozhovorů přední stránky a připomínají, že Turecko završuje jednu etapu započatou před 42 lety, kdy došlo k podpisu asociační dohody.

Vstup své země do Unie podporuje více než 70 procent obyvatel a většina z nich věří slovům předsedy vlády, že do 10 let bude Turecko jejím plnohodnotným členem. Jednání v Lucemburku zajímalo v Istanbulu snad každého. Mladí si slibují snadnější cestování, obchodníci příliv investic a ještě větší zájem ze strany turistů, inteligence potvrzení evropského ducha.

Největší naděje vkládají do evropské integrace Kurdové - třináctimilionová menšina věří, že se konečně dočká uznání základních práv, mezi něž patří výuka v rodném jazyce.

Přístupové rozhovory s Unií zahájí také Chorvatsko; Srbsko a Černá Hora bude jednat o přidružení. Politici i obyvatelé obou těchto zemí to ale berou spíše s rezervou.

Hlavně nepropadat euforii, komentoval zprávu chorvatský prezident Stjepan Mesič. Vystihl tím ovšem náladu části chorvatské veřejnosti - vstup země do Unie lidi totiž zajímá čím dál méně.

Portál deníku Večerní list se zamýšlí i nad tím, že Chorvatsko jde do Unie, i když Ante Gotovina, obviněný z válečných zločinů, stále není před haagským tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Takže podle deníku vydání Gotoviny zřejmě skutečnou podmínkou vůbec nebylo. Hlavní žalobkyně tribunálu Carla del Ponteová podle chorvatského tisku dostala doporučení, aby do místa jednání, Lucemburku, vůbec nejezdila, dokud nebude skutečně pozvána. Komisař pro rozšíření Olli Rehn nakonec Chorvatsko označil za celkem vyspělou zemi.

Srbové naopak dostali začátek jednání o přidružení jako dárek k pětiletému výročí svržení Slobodana Miloševiče. Ministr pro práva menšin Rasim Ralič také nijak euforický nebyl - podle něj to mohlo být už přinejmenším před rokem.

Klára Stejskalová, Marika Táborská, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme