V Turecku začaly volby prezidenta a parlamentu. Opozice poslala do terénu půl milionu pozorovatelů

Více než 59 milionů tureckých občanů, včetně tří milionů žijících v zahraniční, má v neděli možnost odvolit v parlamentních a prezidentských volbách, v nichž se předpokládá vítězství současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Volby se po ústavních změnách, v jejichž důsledku země přechází na prezidentský systém, vůbec poprvé konají souběžně. Volební místnosti jsou otevřeny od 7:00 do 16:00 SELČ.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Analytici předpokládají, že současný prezident mandát obhájí; otázkou je, zda tomu tak bude už v prvním kole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Turecku sleduje zpravodaj Štěpán Macháček

Erdoganova vládní islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nicméně ztrácí svůj vliv a podle předvolebních průzkumů se očekává, že přijde o svou dlouhodobě udržovanou většinu a bude muset fungovat v koalici s nacionalistickou Stranou národní akce.

Poslední volební průzkumy předpovídají Erdoganovi kolem padesáti procent hlasů. Druhé kolo tak není jisté, ani vyloučené. Nejsilnejší souper Muharrem Ince má v pruzkumech podporu asi čtvrtiny voličů. Do voleb se zapojili další tři kandidáti a jedna kandidátka. 

Volby se měly v Turecku původně konat až v listopadu 2019. Erdogan je ale uspíšil a zdůvodnil to tím, že země, v níž od předloňského neúspěšného pokusu o puč zesílily represe proti jeho oponentům, potřebuje silného prezidenta, aby mohla čelit ekonomickým výzvám a konfliktu v Sýrii.

Přechod k prezidentskému systému

Volby zpečetí transformaci turecké politické scény, která začala referendem o přechodu na prezidentský systém v roce 2017. Moc tak bude soustředěna v rukou prezidenta, který bude moci sestavit vládu, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Funkce premiéra bude zrušena. Kritici upozorňují, že nový systém v Turecku ohrozí právní stát. Erdogan ale trvá na tom, že změny jsou nezbytné pro bezpečnost a stabilitu země.

‚Zatkli by nás za hranicemi.‘ Turečtí politici před volbami slibují, že syrské uprchlíky pošlou domů

Číst článek

Podle expertů při současných volbách nelze vyloučit manipulaci s volebními lístky. Opozice a nevládní organizace nicméně uvedly, že po celé zemi plánují mít půlmilionu pozorovatelů a dobrovolníků s cílem zabránit volebním podvodům.

Založily pro to vlastní platformu pro pozorování voleb. K aktivitě je přiměly nejasnosti kolem výsledku loňského ústavního referenda.

„Všem pozorovatelům z opozičních stran jsme poslali odkaz, odkud si stáhli aplikaci, a také instruktážní video. Budou zapisovat všechny volice, nafotí telefonem výsledky sčítání v komisi a pošlou nám to přes aplikaci do koordinačního centra,“ vysvětlil pro Radiožurnál systém člen opoziční strany CHP Gürkan Cüncü.

Platforma tvrdí, že má situaci 100% pod kontrolou a že volby budou férové.

Pět Erdoganových protikandidátů

Proti Erdoganovi se postaví pět kandidátů na post prezidenta. Je mezi nimi například někdejší učitel fyziky Muharrem Ince z největší opoziční strany - Lidové republikánské strany (CHP), kterému průzkumu přičítají nejvyšší šanci na postup do druhého kola.

Ačkoliv má Erdogan podle průzkumů největší šanci na výhru, není jasné, zda získá 50 procent hlasů potřebných k tomu, aby se vyhnul případnému druhému kolu 8. července. AKP zároveň muže ztratit většinu v parlamentu, což by mohlo mít za důsledek, že Erdogan zůstane prezidentem, ale parlament bude kontrolovat opozice, píše AP.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme