Turecko potvrdilo úmrtí dvou sourozenců na ptačí chřipku

První případy lidských obětí ptačí chřipky potvrdilo Turecko. Na jihovýchodě země smrtící variantě viru H5N1 podlehl čtrnáctiletý chlapec a jeho sestra. U třetího sourozence se čeká na výsledky testů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drůbež

Drůbež | Foto: AFP

První případ turecké úřady ohlásily ve středu a podle médií šlo o první výskyt nákazy lidí mimo jihovýchodní Asii a Čínu.

Nemoc, které v Asii podlehlo od roku 2003 více než sedm desítek lidí, byla potvrzena u čtrnáctiletého chlapce, jenž zemřel v neděli. Lékaři u něj zjistili virus H5N1, tedy stejnou formu nemoci, jaká zabíjela v Asii.

Ještě začátkem týdne přitom ministerstvo zdravotnictví tvrdilo, že chlapec na ptačí chřipku nezemřel. Nákazou onemocněla i jeho sestra, která je podle agentury Reuters druhou obětí. Ministr zdravotnictví Recep Akdag ve středu řekl, že nákaza se patrně potvrdí i u třetího sourozence.

Všichni nemocní pocházeli z vesnice Dogubejazit, která leží u hranic s Íránem. Úřady vyzvaly obyvatele postižené oblasti, aby se vyhnuli všem kontaktům s drůbeží. O situaci už Turecko informovalo Světovou zdravotnickou organizaci.

Nebezpečný virus H5N1 se nejprve vyskytl v Asii, kde musely být kvůli němu vybity stamiliony kusů drůbeže. Následně se infekce u drůbeže rozšířila do Ruska a do některých dalších evropských zemí. V Turecku byla doposud zjištěna dvě ohniska ptačí chřipky. První bylo objeveno počátkem října v obci Kiziksa a druhé minulý týden v obci Aralik, pouhých 60 kilometrů od Dogubejazitu.

Odborníci se přitom obávají, že virus H5N1 by mohl zmutovat do formy snadno přenosné mezi lidmi a způsobit tak pandemii.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme