Turecké černomořské pobřeží se vzpamatovává z bleskových povodní. Zemřelo nejméně 38 lidí

Bleskové záplavy na severu Turecka, které ve středu zasáhly tři černomořské provincie, už mají 38 obětí. Na twitteru to oznámil ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD oficiálně uvádí, že se pohřešuje jedna osoba, opoziční poslanec za nejhůře zasaženou provincii Kastamonu ale v pátek řekl, že pohřešovaných jsou nejspíše desítky.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná jednotka po prohledávání zničených domů ve městě Bozkurt evakuuje dítě. | Foto: Onder Godez | Zdroj: Reuters

O vážnosti situace podle agentury AFP svědčí to, že oblast postiženou přírodní katastrofou v pátek osobně navštívil prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Jako stát uděláme rychle vše, co bude v našich silách, a doufáme, že zase rychle vstaneme z popela… Nemůžeme přivést zpět ty, kdo přišli o život, ale stát má moc, prostředky a odhodlání, aby všechny další ztráty kompenzoval,“ řekl prezident.

Podle AFAD si záplavy nejvíce obětí vyžádaly v provincii Kastamonu, a to 32. Šest mrtvých hlásí provincie Sinop. Symbolem katastrofy se stalo městečko Bozkurt nedaleko pobřeží Černého moře. Rozvodněná řeka se tam valila ulicemi a podemlela několik budov, jedna z nich - osmipatrový obytný dům - se posléze zřítila.

Záplavy na severu Turecka přišly ve chvíli, kdy se regiony na jihu a západě země začaly pomalu vzpamatovávat po rozsáhlých požárech, s nimiž hasiči bojovali dva týdny. Teprve ve čtvrtek vláda oznámila, že všechny lesní požáry se podařilo dostat pod kontrolu. Zemřelo při nich osm lidí a zničeny byly desítky tisíc hektarů lesa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme