Turecko pozastavilo s Izraelem energetickou spolupráci

Turecko pozastavilo všechny plány na dodávky vody a zemního plynu do Izraele. Píše o tom turecký a izraelský tisk. Jedná se o další reakci na pondělní krvavý incident, kdy izraelští vojáci postříleli ve Středozemním moři devět tureckých občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jedna z propuštěných tureckých aktivistek | Zdroj: ČTK

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz prohlásil, že dokud se vztahy mezi oběma státy nezlepší, strategické projekty se nebudou připravovat.

Nedostatek sladké vody je pro Izrael jedním z klíčových problémů bezpečnosti země. Právě Turecko mělo pomáhat dodávkami své suroviny. V rámci chystaného projektu Manavgat měl Izrael v tankerech dovážet až 50 miliónů kubíků vody ročně.

Přes Turecko má také vést plynovod ze Střední Asie, u kterého se s Izraelem počítalo jako s jedním z odběratelů.

Izraelské vedení trvá na tom, že zahraniční kritika námořního zásahu je pokrytecká a nepodložená. Tvrdé argumenty ale zaznívají i v samotném Izraeli.

Deník Ha'arec například pod titulkem „Sebevražedný stát" píše, že politika Izraele je katastrofální, protože odrazuje i jeho poslední spojence, včetně Turecka.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme