Opoziční kandidát Ince přiznal porážku. Erdogana volilo 52 procent Turků

Soupeř Recepa Tayyipa Erdogana po nedělních prezidentských volbách v Turecku Muharrem Ince v pondělní uznal porážku. Vyzval Erdogana, aby přestal národ svou rétorikou rozdělovat a byl prezidentem všech. Ze sečtení více než 99 procent odevzdaných hlasů vyplývá, že Erdogana volilo 52,5 procenta voličů. V parlamentních volbách, jež se konaly souběžně, bude mít Erdoganova strana v parlamentu 42,5 procenta křesel a její spojenci 11,1 procenta.

Ankara (Aktualizováno: 16:31 25. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soupeř staronového tureckého prezidenta Muharrem Ince uznal porážku. | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Na tiskové konferenci uspořádané v sídle liberální Lidové republikánské strany (CHP), za niž Ince kandidoval, poražený kandidát řekl, že volební výsledek přijímá. Vyzval ale Erdogana, aby skoncoval s rozdělováním národa a „byl prezidentem (všech) 81 milionů Turků“. Podle ještě neoficiálních výsledků Incemu dalo hlas 30,6 procenta voličů. Volební komise výsledek oznámila po sečtení 99,91 procenta odevzdaných lístků.

Vítězem je demokracie, prohlásil Erdogan. Komise potvrdila jeho výhru, v parlamentu zasednou i Kurdové

Číst článek

Velké pravomoci prezidenta

Čtyřiašedesátiletý Erdogan získal prezidentský mandát na pět let. Jeho islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) ale nedosáhla na parlamentní většinu a bude se muset opřít o svého spojence, jímž je nacionalistická Strana národní akce (MHP). Dohromady budou mít v 600místném parlamentu přes 53 procent křesel. Volební komise také oznámila, že posoudí podané stížnosti a konečný výsledek potvrdí 29. června. Mezi 600 poslanci má zasednout 78 žen.

Ince je kritikem nového politického systému, který posiluje prezidentské pravomoci. „Turecko přerušilo své spojení s demokracií a s parlamentním systémem. Přechází v systém jednoho muže,“ uvedl v pondělí Ince. Sdělil také, že ho volilo 15 milionů lidí a že hodlá svou voličskou základnu rozšířit na 30 milionů příznivců.

Staronový prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Gratulace z Ruska i Íránu

Erdoganovi už blahopřáli zahraniční politici, mezi nimi prezidenti Ruska a Íránu. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina volební výsledek potvrzuje velkou Erdoganovu politickou autoritu a všeobecnou podporu způsobu, jakým řeší sociální a ekonomické problémy. Putin podle Kremlu též sdělil, že je připraven pokračovat v dialogu a spolupráci s Tureckem.

Íránský prezident Hasan Rúhání gratuloval písemným prohlášením, v němž napsal, že „Erdoganovo vítězství přivítal s radostí a štěstím“. Připomenul historické, kulturní a náboženské svazky obou zemí a vyjádřil naději, že se vztahy mezi Íránem a Tureckem dále posílí.

Turecké úřady prověřují hlášení o volebních podvodech, stíhají už čtyři lidi

Číst článek

Vztah k Evropské unii

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn konstatoval při příchodu na jednání s evropskými kolegy, že Erdogan je nyní „vlivný muž nejenom de facto, ale také formálně“ a že je na něm, zda se vztahy Turecka s Evropskou unií zlepší.

Evropská komise doufá, že Turecko zůstane přesvědčeným partnerem EU v klíčových otázkách společného zájmu, jako je bezpečnost, migrace, stabilita regionu a boj proti terorismu, řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

Pozitivní roli Turecka při řešení evropské migrační krize zdůraznila ve své gratulaci Erdoganovi německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž Berlín chce být partnerem „stabilního a pluralitního Turecka“. Ankara by měla zároveň posílit principy právního státu a podíl občanů na demokratickém rozhodování, podotkla kancléřka.

Demokracie

V kampani před nedělními parlamentními a prezidentskými volbami v Turecku neměly opoziční strany stejné podmínky jako vládní strana. V pondělí to oznámila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která zajistila pozorovatelskou misi. 

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová řekla, že turecká demokracie by měla napravit své nedostatky a že Erdogan by měl dostat šanci to učinit. Turecko „by nikomu nemělo dávat lekce v demokracii... jestliže jsou tamní opoziční politici ve vězení,“ řekla. Erdogan totiž v noci prohlásil, že vítězem voleb je demokracie.

V Turecku bylo při nedělních volbách zadrženo deset cizinců, mezi nimiž jsou tři Němci, tři Francouzi a čtyři Italové. Turecké úřady proti nim zahájily řízení. Podle turecké agentury Anadolu nikdo ze zadržených nebyl akreditován jako pozorovatel u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, přesto se ale tito lidé vydávali za pozorovatele a pokusili se zasáhnout do voleb ve čtyřech provinciích.

Turecká lira v reakci na Erdoganovo vítězství výrazně zpevnila vůči dolaru a euru hned ráno asi o tři procenta na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme