Turecko přinutilo k přistání íránské letadlo

Turecké úřady v úterý večer přinutily íránské civilní letadlo letící na pravidelné lince do Damašku k neplánovanému přistání na letišti v Diyarbakiru. Podle dnešních informací rozhlasové stanice Radio Teheran byla důvodem tohoto postupu snaha zkontrolovat přepravovaný náklad. Stroj, jehož typ rozhlasová stanice neupřesnila, patří íránské soukromé společnosti Caspienne, která několikrát týdně dopravuje do syrské metropole turisty a poutníky. Zástupce společnosti v Istanbulu prohlásil, že k tomuto postupu přistoupily turecké úřady „na žádost Izraele”.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlas rovněž oznámil, že turecké ministerstvo zahraničí tuto informaci potvrdilo s poukazem na to, že zásah byl v souladu s ustanoveními mezinárodních pravidel civilního leteckého provozu.

„Íránské charterové letadlo bylo vyzváno k přistání v Diyarbakiru a příslušní turečtí pracovníci provedli krátkou inspekci jeho nákladu v souladu s mezinárodními pravidly," potvrdilo turecké ministerstvo zahraničí v komuniké z úterního večera.

V prohlášení se dále poukazuje na právo každé signatářské země Mezinárodní úmluvy o civilním letectví vyzvat stroj prolétávající jejím vzdušným prostorem k přistání kvůli kontrole cestujících a nákladu. „Stejně jako ostatní země i Turecko využívá svého práva, když to považuje za nezbytné," uvádí se v komuniké.

Oficiální íránská místa zatím na incident nereagovala. O události dnes ale informoval konzervativní íránský list Teheran Times, který tvrdí, že „podle tureckých vojenských zdrojů bylo íránské letadlo podezřelé z dopravy zbraní Palestincům". Stroj ale nedopravoval zbraně, nýbrž „léky pro Palestince zraněné izraelskými vojáky," dodává íránský list.

Cituje rovněž nejmenovaného činitele íránského ministerstva zahraničí, podle něhož „tento incident znovu potvrzuje, že Turecko je ochotno udělat na příkaz sionistického režimu a americké vlády cokoliv, jen aby posloužilo jejich zájmům".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme