Turecko prý stále nemá důkazy, že by jeho bojový letoun v červnu sestřelila Sýrie

V případu údajného sestřelení tureckého letadla syrskou armádou došlo k prudkému obratu. Turečtí vyšetřovatelé totiž ani po sedmi týdnech nenašli žádný důkaz, že by vojenský letoun skutečně napadli Syřané, a navíc v mezinárodním vzdušném prostoru. Informuje o tom turecký tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový stroj F-4 zničila syrská střela. Stíhačka, letadlo, Sýrie, Turecko | Zdroj: Reuters

Turečtí vyšetřovatelé podrobně prozkoumali zbytky letadla, nenašli ale žádný důkaz, že bylo sestřelené. Napsal to deník Radikal.

Zpráva tureckých expertů tak zpochybňuje protisyrská obvinění z úst tureckých i západních politiků. Letadlo prý spadlo buď kvůli závadě, nebo ho zničila elektronická zbraň neznámého původu.

Sýrie se přitom k sestřelení letounu přihlásila, teď se ale zdá, že buď chtěla využít havárie k posílení vlastní image, anebo Syřané na stroj opravdu stříleli, ale minuli ho.

Deník Taraf navíc citoval zjištění západních radarových stanic v regionu, podle kterých letadlo spadlo v syrských pobřežních vodách. To tvrdil i Damašek.

Kvůli incidentu se přitom Sýrie dostala i pod tvrdou kritiku Severoatlantické aliance, kterou Turci požádali o podporu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme