Dva roky od nevydařeného puče v Turecku: Erdogan posílil, 50 000 lidí je za mřížemi

Turecko si v neděli připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a prezidentovi. Na řadě míst v zemi se konají vzpomínkové akce, nejvýznamnějších z nich se účastní prezident Recep Tayyip Erdogan a nejvyšší činitelé. Od té doby skončilo za mřížemi na 50 000 lidí a dalších 160 000 přišlo o práci. Měli být napojení na hnutí Fethullaha Gülena, kterého Erdoga nviní ze zorganizování puče.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erdoganova vláda nazývá hnutí, které mělo stát za pučem, teroristická organizace Fethullaha Gülena (FETÖ). Ten žije dlouhodobě v USA, protože v Turecku je na něj už několik let vydán zatykač. Jeho hnutí je činné v Turecku i v dalších zemích, kde založilo školy, zdravotnické a finanční instituce či média.

Erdogan složil přísahu, v Turecku začal platit prezidentský systém

Číst článek

Ty, které Gülenovo hnutí založilo v Turecku, ale v posledních letech stát většinou zrušil či nad nimi převzal správu. Příznivce Gülenova hnutí, i jen domnělé, Erdoganův režim dlouhodobě pronásleduje.

Pronásledování Gülenových příznivců vláda zintenzivnila po pokusu o puč. Od té doby se čistky ve státní správě dotkly více než 160 000 lidí, včetně soudců, policistů nebo učitelů. Na 50 000 lidí skončilo za mřížemi. Ve vězení je nyní v Turecku i na 150 novinářů. Režim po pokusu o puč uzavřel také další opoziční média.

Vzpomínkové akce

Sérii vzpomínkových a pietních akcí zahájil Erdogan v neděli účastí na modlitbách se čtením z koránu v mešitě v Ankaře. Hlava úřadu pro náboženské záležitosti Ali Erbas se modlil za 250 zabitých a téměř 2200 zraněných během potlačování převratu. Řekl, že tito lidé se postavili proti „zrádcům, kteří jsou figurkami cizích mocností“. Zabito bylo i nejméně 35 údajných iniciátorů puče. Erdogan recitoval verše v arabštině.

Erdogan složil přísahu na další prezidentské období. V novém systému se ruší funkce premiéra

Číst článek

„Nezapomeneme na 15. červenec (2016) a nedovolíme, aby byli (zabití protivníci pučistů) zapomenuti,“ řekl Erdogan během setkání s příbuznými 250 obětí bojů proti pučistům.

Večer v 18.00 místního času má Erdogan pronést v Istanbulu projev poblíž mostu, který pučisté před dvěma roky dostali pod kontrolu a kde zabili desítky lidí, kteří se proti nim postavili.

Dekrety

Dva roky po krvavých událostech, jejichž cílem bylo jeho svržení, byl Erdogan letos zvolen na další pětileté funkční období a jeho pozice se díky zavedení prezidentského systému, schváleného loni v referendu, ještě významně posílila.

Moc je od nynějška výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který může po zrušení funkce premiéra sestavovat vládu podle libosti, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Svých nových pravomocí Erdogan využil v neděli vydáním sedmi dekretů o restrukturalizaci řady institucí. Zaměřil se zejména na další posílení kontroly nad armádou. Prezidentským dekretem tak byl generální štáb ozbrojených sil podřízen ministerstvu obrany, do jehož čela Erdogan před tím jmenoval dosavadního náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme