Turecko odstranilo po pokusu o puč na 300 tisíc knih. Zmizet má jméno kritika režimu Gülena

Turecké úřady odstranily ze škol a knihoven za poslední tři roky více než 300 000 knih, které byly podle nich spojeny s hnutím duchovního Fethullaha Gülena. Toho tamní vláda považuje za hlavního organizátora pokusu části armády o převrat v červenci 2016, po němž turecká prokuratura rozpoutala rozsáhlé čistky ve státní správě. Mezi zničenými knihami jsou náboženské texty, ale i beletrie a učebnice, informoval ve středu opoziční server Ahval.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fethullah Gülen je Tureckem obviňován z organizování puče | Zdroj: Reuters

Turecký ministr školství Ziya Selçuk minulý týden oznámil, že od pokusu o puč bylo zničeno 301 878 knih, které jsou nějak spojeny s Fethullahem Gülenem. Ten žije dvacet let v exilu v USA a odpovědnost za pokus o puč, při němž zemřelo na 250 lidí, odmítá.

Turecký soud nařídil zablokovat nezávislý server. Psal o lidských právech a násilí na ženách

Číst článek

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba lídři názorově rozešli a Erdoganův režim označil toho hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci.

Rozsáhlé pronásledování Gülenových odpůrců začalo už po korupčním skandálu z roku 2013, v němž figurovali ministři tehdejší vlády i syn Erdogana, jenž byl tehdy premiérem. Vláda označila kauzu za pokus o její svržení a úřady tehdy pozatýkaly desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří se podíleli na vyšetřování této kauzy. V říjnu 2014 bylo vyšetřování uzavřeno pro nedostatek důkazů.

Turecko zadrželo 219 vojáků v aktivní službě. Prý kvůli vazbám na duchovního Gülena

Číst článek

Mezi knihami, které turecké úřady od července 2016 odstranily z knihoven, škol a pultů knihkupectví, jsou i učebnice, a některé kvůli kuriózním důvodům. Ze školních osnov například zmizela podle opozičních médií učebnice matematiky, v níž byl příklad výpočtu stran dráhy „z bodu F do bodu G“. „Učebnici zakázali jen proto, že jsou v ní iniciály Gülena v matematické úloze. To je paranoia,“ kritizoval tento krok v říjnu 2016 poslanec hlavní opoziční strany Osman Budak.

„Turecké úřady uzavřely jen za poslední tři roky 29 nakladatelství s tím, že šíří ‚teroristickou propagandu‘. Uzavřely je na základě dekretu vydaného po pokusu o puč,“ citoval v pondělí z letošního prohlášení organizace PEN klub britský deník The Guardian. Podle zprávy britského PEN klubu z roku 2018 bylo od července 2016 v Turecku uzavřeno i na 200 vydavatelů novin. Mnoho novinářů či spisovatelů bylo v Turecku také od té doby trestně stíháno, někteří jsou stále ve vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme