‚Pro tureckou špionáž u nás není místo.‘ Rakousko odhalilo vyzvědače cizí tajné služby

Rakousko odhalilo člověka, který prováděl špionáž pro tureckou tajnou službu. Dotyčná osoba se přiznala a Rakousko se na ni chystá podat žalobu. Úřady vyšetřují další možné výzvědné aktivity. Bez dalších podrobností o tom informoval rakouský ministr vnitra Karl Nehammer, který varoval Ankaru, že takovou činnost nebude Vídeň tolerovat.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer | Zdroj: Reuters

Odhalení přišlo po rozsáhlém policejním vyšetřování násilných potyček mezi tureckými a kurdskými skupinami v červnu ve Vídni.

Jedna osoba se plně doznala k tomu, že byla „najata tureckou tajnou službou, aby špehovala jiné turecké občany a rakouské občany“ tureckého původu, řekl Nehammer.

Slovensko vyhostilo ruské diplomaty kvůli špionáži. Moskva hrozí, Washington tleská

Číst článek

Rakouské justiční úřady podle něj podají na dotyčného člověka žalobu kvůli špionáži.

Nehammer k dotyčné osobě nesdělil žádné podrobnosti, takže není jasné ani to, zda jde o muže, či ženu a jaké je národnosti. Podle serveru Krone.at je to žena.

Známo je to, že v Turecku se osoba nacházela ve vazbě a tamní úřady s ní uzavřely dohodu, že za propuštění bude v Rakousku sledovat osoby tureckého původu či občanství.

Podle Nehammera bylo v Turecku od roku 2018 zadrženo více než 30 Rakušanů a existují indicie, že turecká tajná služba se je pokoušela rekrutovat.

„Pro tureckou špionáž není v Rakousku místo. V Rakousku není místo pro turecké zasahování do svobody a základních práv. Proti tomu budeme rozhodně bojovat,“ ujistil Nehammer a dodal, že o záležitosti byl informován Europol i předsednictví Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme