Erdogan se s porážkou v Istanbulu nesmíří. Jeho vládní strana žádá komisi o zopakování voleb

Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požádá ústřední volební komisi o zopakování místních voleb v Istanbulu, informovala v úterý agentura Reuters s odvoláním na místopředsedu strany. Istanbulskou radnici ve volbách koncem března podle zatím neoficiálních výsledků získal kandidát opoziční Lidové republikánské strany. Erdoganova strana svůj výjimečný požadavek zdůvodňuje volebními nesrovnalostmi.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požádá ústřední volební komisi o zopakování místních voleb v Istanbulu | Foto: Kayhan Ozer | Zdroj: Reuters

„Mimořádné odvolání podáme dnes (v úterý, pozn. red.). Uvedeme v něm, že se staly události, které přímo ovlivnily výsledek voleb a že v Istanbulu požadujeme nové volby,“ řekl na tiskové konferenci v Ankaře místopředseda Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Ali Ihsan Yavuz.

Turecké komunální volby jsou testem Erdoganovy obliby. Vládní AKP může přijít o Istanbul i Ankaru

Číst článek

Pokud komise žádosti nevyhoví, nad výsledkem voleb podle něj přetrvá stín pochybností. Eventualitu volby v Istanbulu zopakovat zmínil už v pondělí Erdogan před odletem do Ruska, místní volby podle něj zhatil „organizovaný zločin“.

Ústřední volební komise v úterý odmítla dřívější požadavek AKP přepočítat všechny hlasy a vyhověla návrhu revidovat 51 volebních uren v 21 z 39 okrsků.

Opakování voleb?

Zvažuje opakování voleb na předměstí Büyükçekmece, kde byla podle vládní strany neprávně registrována řada voličů. Po nezvyklém požadavku AKP se už kontrolovaly lístky označené za neplatné v několika okrscích; jinde se přepočítávaly všechny lístky.

V místních volbách, které se konaly poslední březnovou neděli, AKP sice celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla v zemi přes polovinu radnic, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle neoficiálních výsledků i v největším tureckém městě Istanbulu.

‚Nepřijímám omluvy.‘ Australského premiéra rozčílily Erdoganovy výroky o útocích v Christchurchi

Číst článek

Výsledky v Ankaře a v Istanbulu vládní strana napadla. Ústřední volební komise v pondělí oficiálně potvrdila vítězství kandidátů opozice v Ankaře a Izmiru.

Deset milionů voličů

Opoziční kandidát na starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu v pondělí uvedl, že po přepočítání 95 procent zpochybněných lístků stále vede, a to asi o 15 500 hlasů.

Původní předběžné výsledky uváděly náskok zhruba o 28 tisíc hlasů. V Istanbulu může volit deset milionů lidí, což jsou asi dvě třetiny jeho obyvatel.

Ztrátu vedení metropole Ankary a Istanbulu někteří považují za velkou porážku vládní strany i jejího lídra, prezidenta Erdogana, který jako starosta Istanbulu v letech 1994 až 1998 začínal ve vysoké politice. Islamistická AKP a její předchůdkyně držely radnice těchto dvou měst poslední čtvrtstoletí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme